Ogólnopolski Konwent Fantastyki „GIFcon 2018”

Po raz pierwszy w Przemyślu odbył się Ogólnopolski Konwent Fantastyki „GIFcon 2018”. Impreza, która zaistniała na terenie kolegium wschodniego PWSW w Przemyślu na trzy dni zawładnęła umysłami uczestników, którzy na kilka dni przenieśli się w „swój” własny świat Fantasy jednocześnie dokładnie kontrolując własne poczynania podczas konwentu. Inteligentni, oczytani swoim zachowanie protestują przeciw komputeryzacji otoczenia i pragną zwrócić uwagę młodemu pokoleniu, że świat nie zaczyna się i nie kończy na ekranie komputera.

Organizatorzy – przemyskie Stowarzyszenie Gry i Fantastyka tak zaplanowali program, że nikt nie miał prawa się nudzić podczas trzydniowej imprezy. Uczestnicy mieli mnóstwo okazji do spędzenia miło czasu przy takich atrakcjach jak: gry planszowe oraz karciane, konsole Playstation 4, Playstation 2, Xbox One, liczne konkursy i zabawy. Z łezką w oku maniacy gier komputerowych wspominali wysłużone ATARI, które o dziwo jeszcze działało i można było zagrać w kultowe gry z lat osiemdziesiątych. Wyścigi samochodowe czy legendarny Mario dosłownie przyklejało graczy do telewizorów. Tak  telewizorów bo te stare gry właśnie „chodziły” na telewizorach a nie na komputerach. Podczas tak bogatego programu nie zabrakło również czegoś dla najmłodszych. Przemyska Biblioteka Publiczna przygotowała „gabinet lekarski” a Pani doktor wypisywała prawdziwe recepty w których ordynowała 10, 20, a niekiedy 30 minut codziennego czytania książek. Przejęte maluchy karnie odbierały recepty i z pewnością w domach czytały nakazane teksty.

Konwent był wspaniałą okazją do spotkań z autorami fantastyki polskiej i zagranicznej. Miłośnicy pisania mieli okazję do udziału w warsztatach z Magdą Skubisz pisarką młodego pokolenia.

Zainteresowaniem cieszyły się warsztaty organizowane w ramach konwentu, pokazy programowalnych robotów dla najmłodszych, obóz post apokaliptyczny rodem z mad maxa, czy też porywająca gra Jugger, przypominająca futbol amerykański. Uczestnicy tego wydarzenia odwiedzili także rynek biorąc udział w przemarszu w ramach Wincentiady przebrani w wymyślne stroje.

 Całe wydarzenie odbyło się dzięki długim przygotowaniom przemyskiego Stowarzyszenia Gry i Fantastyka, które już od 2 i pół roku aktywnie działa w naszym mieście, organizuje wydarzenia i zapewnia sporo możliwości do spędzania czasu w sposób kreatywny. Organizatorzy serdecznie dziękują władzom uczelni PWSW w Przemyślu w szczególności rektorowi Pawłowi Treflerowi za pomoc w zrealizowaniu projektu. My ze swojej strony też dokładamy się do podziękowań mając nadzieję, że nie była to jedyna wspólna inicjatywa uczelni oraz stowarzyszenia. Konwent wprawdzie za nami ale kolejne edycje są już w planach i oby na terenie PWSW bo to miejsce wspaniale wpisuje się w takie projekty.