Stanisław Poczobut Odlanicki – pisarz i podróżnik z Grodna

W Przemyślu  gościliśmy ostatnio wyjątkowego człowieka. Był nim pisarz, podróżnik i popularyzator tematyki kresowej Stanisław Poczobut-Odlanicki. Na co dzień mieszkający w Grodnie autor „Opowiadań Polaka na Kresach”, przewodnika „Wędrówki po Grodzieńszczyźnie”, ,,Grodno znane i nieznane”, ,,Szlakiem Elizy Orzeszkowej i jej Bohaterów wiek później” i wielu innych publikacji ze zdjęciami i mapkami zwiedzanych okolic. Przedstawił historię Kresów pięknym kresowym miejscami poetyckim językiem, która przeplata się z łagodnie pokazaną współczesnością i niekiedy gorzką refleksją.

Z wielką pasją wspominał młodość na Grodzieńszczyznie w okolicach szlacheckich, z których się wywodzi. Nie zabrakło ciekawych anegdot i śmiechów. Nasz gość również zrelacjonował warunki życiowe i problemy z jakimi muszą mierzyć się mieszkańcy Białorusi. Stanisław Poczobut-Odlanicki przedstawił także zarys swoich książkowych publikacji, zachęcając do lektury.

Podziękował również wszystkim Polakom, którzy stanęli w obronie jego syna Andrzeja, dziennikarza i opozycjonisty,  oskarżonego  za zniesławienie Aleksandra Łukaszenki. Dzięki Polakom, którzy ,,stanęli za nim murem” otrzymał stosunkowo łagodny wymiar kary. W czasach ,,komuny” z pewnością został by zesłany na Syberię…powiedział nam Pan Stanisław