PODKARPACCY TERYTORIALSI ĆWICZĄ Z ŻOŁNIERZAMI 10. BRYGADY KAWALERII PANCERNEJ

Terytorialsi z Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą udział w ćwiczeniu taktycznym
z wojskami ANAKONDA-20 na poligonie w Nowej Dębie i Lipie. W poniedziałek w ramach ćwiczenia pod kryptonimem Karakal-20, żołnierze z rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty ubezpieczali rejon pokonywania przeszkody wodnej na rzece San w miejscowości Radomyśl nad Sanem.
Ćwiczenie taktyczne dla terytorialsów z Podkarpacia rozpoczęło się we wtorek, 9 czerwca i potrwa do końca tego tygodnia. W tym czasie wydzielony pododdział żołnierzy z podkarpackiej brygady współdziała z „pancerniakami” z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Wykonywane zadania taktyczno – ogniowe na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie wspierają żołnierze rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dotychczas kawalerzyści pokonywali rzekę Odrę. Tym razem przeprawiali się przez rzekę San
w miejscowości Radomyśl w ramach ćwiczenia pk. Karakal-20. Niezwykle trudnym i wymagającym okazało się pokonanie naturalnej przeszkody wodnej, która po ostatnich opadach wyjątkowo przybrała, a jej nurt był bardzo rwący. Woda uczy pokory, ale przy wsparciu żołnierzy z brzeskiego pułku saperów, szwadronu z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz terytorialsów z Podkarpacia zadanie zostało wykonane. To już kolejny test wiedzy i umiejętności taktycznych podkarpackich „Terytorialsów”. Po trzech latach szkolenia żołnierze z Podkarpacia sprawdzają się we wspólnym praktycznym ćwiczeniu z jednostkami wojsk operacyjnych. W czasie współdziałania z kawalerią pancerną pododdział Rzeszowa zrealizują zagadnienia w zakresie rozpoznania i ubezpieczenia rejonu działania, organizacji posterunków kontrolnych i obserwacyjnych. Zakres zadań obejmuje wiedzę, którą żołnierze OT przyswoili w etapie szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i trwającego zgrywania pododdziału. 

– „Wspólne szkolenie to doskonała okazja do sprawdzenia praktycznych umiejętności naszych żołnierzy podczas współdziałania bojowego z wojskami operacyjnymi. Każde szkolenie to wyśmienita sposobność do wspólnych spotkań, wymiany doświadczeń oraz porównania sposobów szkolenia. Ćwiczenia naszych żołnierzy z 10. BKPanc pozwolą na zapoznanie się z przyjętymi rozwiązaniami organizacyjnymi
i szkoleniowymi w obszarze ich ewentualnego zastosowania w naszej pragmatyce szkoleniowej. To dla nas ważny moment móc skorzystać z wiedzy i umiejętności żołnierzy, którzy mają tak bogate doświadczenie. Po zakończeniu wspólnych zmagań będzie czas na analizę pomysłów i ich adaptacji
w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki takim ćwiczeniom nie tylko doskonalimy nasz proces szkolenia, ale stawiamy duże kroki w zakresie współdziałania z wojskami operacyjnymi”
– powiedział płk Dariusz Słota dowódca podkarpackich „Terytorialsów”.

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została utworzona w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

kpt. Witold Sura

 

rzecznik prasowy
3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
im. płk. Łukasza Cieplińskiego

Zdjęcia: 3.PBOT