POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW W DUBIECKU

Święto Plonów to najpiękniejsze święto Rolników. W tym roku Dożynki Powiatowe odbyły się w Dubiecku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w miejscowym kościele, po niej kolorowy dożynkowy korowód przeszedł ulicami miasteczka na stadion, gdzie świętowano i bawiono się do późnych godzin nocnych. Licznie przybyłych gości przywitali gospodarze dożynek: Starosta Przemyski – Jan Pączek, Wójt Gminy Dubiecko – Wiesław Bembenek i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego – Maria Jakubowska. W pięknej scenerii wśród kwiatów, płodów rolnych i wieńców dożynkowych Starostowie dożynek Maria Wiśniowska i Ryszard Frańczak uroczyście przekazali Gospodarzom bochen chleba, wypieczony z tegorocznego zboża.

Wśród gości znaleźli się m.in.: Posłowie RP ziemi przemyskiej, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Wójtowie Gmin Powiatu Przemyskiego, członkowie delegacji powiatów z Niemiec i Ukrainy zaprzyjaźnionych z powiatem przemyskim, działacze społeczni oraz mieszkańcy Powiatu Przemyskiego.

Tradycją już jest uhonorowanie grupy zasłużonych osób, odznakami honorowymi „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego. Ponadto zostały wręczone Medale Świętego Izydora Oracza oraz „Honorowy Sołtys”, który otrzymali w tym roku: Wicestarosta Przemyski – Marek Kudła, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Przemyślu – Janusz Hołyszko, Wójt Gminy Dubiecko – Wiesław Bembenek.

Podczas święta plonów nie mogło zabraknąć prezentacji wieńców dożynkowych z poszczególnych sołectw i gmin. Prezentacja ta rozpoczyna zawsze część artystyczną takich spotkań. Organizatorzy co roku starają się o coraz to nowe atrakcje podczas dożynek i zapraszają inne gwiazdy ku radości widowni szczelnie wypełniającej  Dubiecki stadion. Tegoroczną gwiazdą był znany i lubiany zespół TOP ONE. Zanim jednak Paweł, Dariusz i Robert porwali publiczność do zabawy sceną zawładnęli miejscowi artyści.  Szkolny Zespół Ludowy Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”, Harcerska Orkiestra Dęta Hufca Ziemi Przemyskiej z Żurawicy oraz  tancerki i tancerze ze Studia Tańca „Chillout” w Przemyślu. Dożynki są również okazją do podsumowań ciężkiej pracy polskiego rolnika. To czas nie tylko na analizy ale również na dyskusje o przyszłości rolnictwa i przyszłości polityki państwa związanej z rodzimym rolnictwem, a tu niejednokrotnie myśl i pomysł rządu bardzo często rozmija się z oczekiwaniami polskiego rolnika.

Tegoroczna praca na roli miała chwile wzlotów i upadków,  jak zawsze była to wina złej pogody gdyż praca rolnika zawsze jest związana z warunkami atmosferycznymi.

Z upływem czasu na stadionie, na którym było przygotowanych sporo atrakcji dla dzieci i dorosłych, specjalnie sprowadzone na ten dzień dmuchańce oraz inne trakcje dla dzieci , przy straganach z chłopskim jadłem, oraz przed centralną estradą przybywało gości. I nadeszła długo wyczekiwana chwila – koncert  gwiazdy wieczoru. Autorów takich szlagierów jak „Biały miś” czy utworu od którego zaczęła się ich kariera „Ciao Italia”.

Porywające rytmy TOP ONE na długo pozostaną wszystkim w pamięci i co najważniejsze wysoko podniesiona poprzeczka przez organizatorów – starostwa powiatowego w Przemyślu oraz Gminę Dubiecko co wróży jeszcze wyższy poziom przyszłorocznych dożynek.