Promocja Deklaracji Praw Dziecka ONZ napisanej wierszem

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja najnowszej książki Marii Żemełko pt. O prawach dzieci na całym świecie. Jest to tłumaczenie Deklaracji Praw Dziecka ONZ z języka prawniczego na język dziecięcy. Napisana jest wierszem, a ilustracje narysowały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 im. Grzegorzewskie w Przemyślu.

Aby zobrazować dzieciom przystępność tłumaczenia pani Alicja Kunert z biblioteki przeczytała kilka zasad w oryginale, a autorka swoją interpretację z książeczki. Dzieci orzekły jednogłośne, że książeczka napisana wierszem łatwiej trafia do głowy.

Na spotkanie z autorką licznie przybyły dzieci z nauczycielami z przemyskich szkół, a także ze szkół w Ostrowie i Krównikach.

Maria Żemełko w swym dorobku ma cztery książki dla dorosłych oraz trzy dla dzieci.

Pierwsza to „Bajki na życzenie” napisane i dedykowane imiennie dla sześćdziesięciorga czworga dzieci ze SOSW w Przemyślu. Druga książka pt. Z krótką chwilką u Przemisi i nie tylko jest zbiorem wierszy zilustrowanych przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Przemyślu.

Pani Maria uchyliła rąbka tajemnicy i powiedziała, że przygotowuje dzieciom następną, nieco inną książkę, rzecz jasna wierszem.