Przemyska Inauguracja XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

w Przemyskiej Biblioteki Publicznej odbyła się Inauguracja XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, pod hasłem „Czytanie zbliża”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent Przemyśla Robert Choma. Spotkanie w przemyskiej Bibliotece zgromadziło 180 dzieci ze szkół i przedszkoli. W trakcie imprezy dzieci wysłuchały wiersza  Hanny Łochockiej, który przeczytał Prezydent pt. „Książka czeka”. Tradycją tego dnia jest czytanie  „Lokomotywy” Jana Brzechwy, do czytania, której zostali zaproszeni: prezydent Robert Choma, dyrektor biblioteki dr Maciej Waltoś, koordynator wojewódzki Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom Katarzyna Bednarz-Soja oraz dyrektorzy przemyskich placówek edukacyjnych.

Podczas spotkania nie zabrakło prezentacji artystycznych. Na scenie pokazy taneczne, wokalne i recytatorskie zaprezentowały dzieci z przemyskich szkół i przedszkoli oraz odbył się międzyszkolny konkurs pt. Bajkowa Rewia Mody. Podczas Rewii dzieci  zaprezentowały przebrania bajkowe, a najlepsze kreacje zostały nagrodzone przez dorosłych jurorów.

Duże zainteresowanie wzbudziła inscenizacja wiersza Jana Brzechwy pt. „Pali się”, zaprezentowana przez grupę BiblioBUM, którą tworzą bibliotekarze z Przemyskiej Biblioteki Publicznej.  Podczas tegorocznej inauguracji dzieci i ich opiekunowie mogli włączyć się do akcji ,,Uwolnij książkę w bibliotece” i wymienić książki na regale bookcrossingowym, który znajduje się w Czytelni Nowości Wydawniczych.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, do którego Przemyśl włączył się po raz piętnasty. Celem tego wydarzenia jest zarówno promocja czytelnictwa, jak i zachęcenie dorosłych, by stosowali jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, czytali dzieciom przynajmniej 20 minut dziennie – codziennie!

Podczas tygodnia czytania dzieciom biblioteka w Przemyślu zaproponowała swoim małym czytelnikom warsztaty plastyczne z ilustratorką bajek i książek dla dzieci panią Małgorzatą Flis z Krakowa.

Przyjazd Pani Małgorzaty nie był przypadkowy bo zbiegł się z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego dla dzieci pod tytułem „Czarodzieje dziecięcej wyobraźni”. Gość  warsztatów plastycznych powiedziała o sobie, że jest w pewnym sensie takim czarodziejem.

Warsztaty z artystą plastykiem zaowocowały mini wystawą, która była finałem spotkania. Ilustratorka była pod wrażeniem przemyskich dzieciaków mających ogromną wiedzę książkową. Młodzi ilustratorzy chętnie przyjmowali uwagi od ilustratorki z Krakowa przenosząc je na papier.

Na zakończenie spotkania Pani Małgorzata wręczyła laureatom konkursu dyplomy i nagrody a później z radością podpisywała książki w których są jej ilustracje.