Spotkanie z Moniką Maciewicz, autorką powieści „Wiedma” w PBP

W Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbyło na spotkanie autorskie z Moniką Maciewicz, które prowadzi dr hab. Andrzej Juszczyk z UJ. Autorka promowała powieść fantasy pt. ,,Wiedma”, która osadzona w konkretnym świecie i czasie. Powieść ta z wielką pieczołowitością i dbałością o detale oddaje realia wczesnego średniowiecza. Autorka odwołuje się do licznych tekstów źródłowych i artefaktów historycznych, pokazuje, jak żyli nasi słowiańscy przodkowie, odtwarzając ich wierzenia i tradycje. Co więcej, ci przodkowie żyli na terenach ziemi przemyskiej i świętokrzyskiej.

Monika Maciewicz wprowadza do fabuły m.in. przedmioty, których posiadaniem szczyci się Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i tworzy im drugą historię, wymyśloną, fantastyczną. Odsłania świat magii, słowiańskiej demonologii, wierzeń,  dawnych rytuałów. Całości dopełnia archaizowany język w dialogach bohaterów.

W trakcie spotkania odpowiadała na wiele pytań dotyczących inspiracji i procesu powstawania książki oraz swojej fascynacji kulturą słowiańską, która zaczęła się od lektury książki „Mitologia Słowian” Aleksandra Gieysztora. Jej pierwszy kontakt z tym średniowiecznym światem to spotkania z grupą rekonstrukcyjną wczesnego średniowiecza w Przemyślu , w której udzielał się jej mąż. Tak się zaczęła się jej przygoda ze światem rytuałów i zaklęć, w którym czci się lasy, rzeki, słońce i księżyc, a oprócz  ludzi mieszkają w nim różne stwory oraz dobre i złe demony.

Uczestnicy spotkania zostali zapewnieni, że wkrótce ukaże się druga część powieści oraz poznali opis kilku scen z nowego dzieła, na które czekają z niecierpliwością czytelnicy i wielbiciele ,,Wiedmy”

Monika Maciewicz – polonistka i logopedka, nauczycielka w II Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. Liderka Teatroteki Szkolnej. Twórczyni scenariuszy dla teatrów amatorskich, udzielająca się też jako reżyserka. Autorka „Bajek pełnych marzeń” (Wydawnictwo Skrzat, 2006) i opowiadania „Uciekaj, nim przyjdzie noc” w antologii „Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji” (Wydawnictwa Videograf SA, 2008). W 2018 r. opublikowała powieść fantasy pt. „Wiedma”, której akcja toczy się w czasach przedchrześcijańskich na terenach dzisiejszej ziemi przemyskiej i świętokrzyskiej.