Przemyśl dołączył do akcji ,,Ośmiorniczki dla wcześniaków”

Od kilku miesięcy Przemyśl uczestniczy w akcji Ośmiorniczki dla wcześniaków dzięki Paniom z grupy ZAMOTANE.  W miniony weekend w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej pod czujnym okiem koordynatorek akcji wolontariusze pracowali z szydełkami w rękach przy „produkcji” ośmiorniczek dla podkarpackich wcześniaków. Nazwa grupy świadczy o kobietach, jednak wśród pań robiących na szydełku małe ośmiorniczki był jeden mężczyzna. Wszystkie ośmiorniczki, wykonane w Światowy Dzień Wcześniaka trafią do maluchów na oddziale neonatologicznym Szpitala O. Pio w Przemyślu.14915566_723030454516257_18941308888443785_n

SKĄD WZIĘŁA SIĘ AKCJA?

Początek akcji miał miejsce w Danii, konkretne informacje na ten temat znaleźć można pod adresem internetowym: https://www.spruttegruppen.dk/. Następnie akcja rozwijała się w Hiszpanii i na Ukrainie, aż dotarła do rękodzielników w Polsce.

 

DLACZEGO WŁAŚNIE OŚMIORNICE?

Akcja jest skierowana do wcześniaków, które leżą w inkubatorach.Aby odciągnąć zainteresowanie ich małych rączek od kabli i rurek, a jednocześnie zapewnić większy komfort, każde dziecko otrzymuje ośmiorniczkę. Macki ośmiorniczki są skręcone na wzór pępowiny, którą w naturalny sposób dzieci bawią się jeszcze w łonie matki.14976789_723030077849628_1911607833258205591_o

Z tego powodu kontakt z ośmiorniczką daje dzieciom szansę na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa, tak potrzebnego po wydarzeniu wczesnego porodu i dyskomfortu spowodowanego wkłuciami, ostrym światłem czy nieznanymi dźwiękami.

To wytchnienie dla rodziców, którzy fizycznie nie są w stanie ciągle kangurować dzieci na oddziale. To również zwiększenie bezpieczeństwa – dziecko woli bawić się mackami ośmiorniczki niż kablami przy aparaturze. W końcu to także psychiczne wsparcie dla rodziców, którzy wiedzą, że obcy ludzie są przy nich w tych trudnych chwilach.

 

 

JAK POMÓC?osmiorniczka

Pomagać można na wiele sposobów, a oto niektóre z nich:, – polubienie i udostępnienie profilu akcji na Facebooku;

– dołączenie do akcji dziergania ośmiorniczek dla osób, które mają chwilę wolnego czasu i nieco umiejętności; do akcji dołączyć można poprzez grupę na Facebooku. To bardzo ważne, aby do nas dołączyć – w grupie znajdują się dokładne informacje na temat wymaganych nici i włóczek, wypełnień, instrukcji wykonania ośmiornic – wszystko to jest bardzo ważne i ze względów bezpieczeństwa musi być przestrzegane;- kontaktowanie się ze szpitalami – im więcej szpitali dołączy do akcji, tym większa jest szansa wsparcie wcześniaków ośmiorniczkami; naszym marzeniem jest, aby każdy maluch mógł dostać swoją ośmiorniczkę!- wsparcie rzeczowe, finansowe i promocyjne. Jesteś właścicielem sklepu z włóczkami i możesz dać uczestnikom akcji rabat na włóczki i nici? Masz niepotrzebne, odpowiednie do wykonania ośmiornic nici czy włóczki i chcesz je podarować? A może po prostu chcesz wesprzeć finansowo zbiórkę na materiały, którą prowadzimy? To wszystko się przyda!

INFORMACJE DLA SZPITALI

– aby dołączyć do akcji, należy skontaktować się z organizatorem i ustalić miesięczne zapotrzebowanie na ośmiorniczki;- wszystkie ośmiorniczki powinny być wyprane i ew. osobno zapakowane (jeśli jest to wymagane) przed wydaniem ich dzieciom;- każda ośmiornica powinna mieć dołączoną ulotkę z instrukcją jej użytkowania; ulotki dostarczamy wraz z ośmiornicami; – jedno dziecko otrzymuje jedną ośmiornicę, którą potem zabiera wraz ze sobą po wyjściu ze szpitala;- ośmiorniczki wykonane są ze 100%, antyalergicznej bawełny i wypełnione kulką silikonową – należy je prać w 60oC;- każdy szpital będzie miał własnego, lokalnego koordynatora, który będzie dostarczał ośmiorniczki i pilnował, aby ich nie zabrakło dla żadnego dziecka;

– ośmiorniczki są przekazywane bezpłatnie – będziemy wdzięczni, jeśli umieszczą Państwo w szpitalu plakat promujący akcję, dzięki czemu osoby zainteresowane będą mogły nas wspomóc włóczką.