Obchody 77 rocznicy deportacji Polaków na Sybir

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 na rampie Bakończyckiej stacji PKP w Przemyślu, rozpoczęła się gehenna tysięcy Polaków wywożonych masowo na Sybir. Droga, pod lufami NKWD  w bydlęcych wagonach gdzie czekała ich mordercza praca, głód, choroby i śmierć.

Dla uczczenia pamięci tych, którzy pozostali na nieludzkiej ziemi, w Syberii i Kazachstanie, 11 lutego br na rampie kolejowej Bakończyce,  spotkali się przedstawiciele Związku Sybiraków w Przemyślu, Związku Sybiraków III RP w Przemyślu, Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Urzędu Miejskiego w Przemyślu, Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. oraz mieszkańcy Przemyśla, aby oddać hołd tym, którzy odjechali z tego miejsca na zawsze.

W tym roku obchody rocznicy deportacji a także powrotu zesłańców do Polski pod hasłem „Zapal znicz wywiezionym” miały charakter dwudniowy. W niedzielę 12 lutego br. uczestnicy uroczystości modlili się na Mszy świętej w intencji wszystkich Sybiraków w kościele p.w. S. Trójcy i tradycyjnie złożyli również kwiaty i zapalili znicze pod tablicą poświęconą tym tragicznym wydarzeniom. Następnie wszyscy udali się pod odsłonięty w ubiegłym roku pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, gdzie po krótkich wystąpieniach również oddano cześć Sybirakom i ofiarom stalinowskiego reżimu.

Do dziś pozostało nie wielu świadków tamtych wydarzeń, ci którzy przeżyli i mogli uczestniczyć w uroczystościach, ze łzami w oczach wspominali wydarzenia sprzed 77 lat.