Adrian Zandberg z poparciem dla pielęgniarek

W Przemyślu trwa protest głodowy pielęgniarek w szpitalu wojewódzkim. Do protestujących przyjechał z wsparciem jeden z liderów Partii Razem, Adrian Zandberg. – Pielęgniarki mają rację. Płace średniego personelu medycznego trzeba podnieść. Nie sposób zrozumieć postawy władz wojewódzkich. Marszałek zachowuje się po prostu nieodpowiedzialnie – mówił Zandberg na konferencji prasowej, zwołanej przez Partię Razem i Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Na przemyskim rynku zgromadziły się pielęgniarki i ich rodziny. Towarzyszyły im działaczki Razem z Przemyśla. – My, w Przemyślu, nie jesteśmy Polkami drugiej kategorii. Mamy prawo do porządnej opieki medycznej. Panie pielęgniarki protestują w słusznej sprawie. Domagają się tego, żeby dostawać takie same pensje jak w innych miastach. To walka o dobrą opiekę zdrowotną dla nas wszystkich. Jesteśmy solidarne z pielęgniarkami, będziemy je wspierać – mówiła Liliana Kalinowska, liderka przemyskiego Razem.

– Nasz protest to akt rozpaczy. Czujemy się upokorzone przez pana marszałka, który nie chce nas poważnie traktować. Chcemy godnych płac, za które da się przeżyć. Ciężko pracujemy, mamy wysokie kwalifikacje i chcemy dostawać takie same płace, jak nasze koleżanki w innych szpitalach wojewódzkich – mówiła Danuta Wardęga z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych – Chcemy rozmawiać, chcemy się porozumieć. Chodzi nam po prostu o godne płace. Ale władze nie traktują nas poważnie.

Adrian Zandberg zwrócił się do marszałka Władysława Ortyla z PiS: – Apelujemy do marszałka województwa o poważne potraktowanie pielęgniarek. Za chwilę to na Pana spadnie odpowiedzialność, jeśli trzeba będzie zamykać oddziały ze względu na brak średniego personelu medycznego.

Protest pielęgniarek trwa od 3 września. Pielęgniarki głodują, domagając się podwyżki. Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły rezultatów. Pielęgniarki uważają, że władze próbują złamać strajk, ignorując ich protest.