„Beatlemania Show” – koncert zespołu The Backwards

Przedandrzejkowy koncert „Beatlemania Show” w wykonaniu zespołu The Backwards był nie tylko okazją do wyjątkowego spotkania z muzyką niezapomnianej Czwórki z Liverpoolu, ale także nawiązaniem do tego wyjątkowego, andrzejkowego czasu. Najbardziej widocznym elementem były wróżby, które – zapieczone w ciastkach –  rozdawane były przy wejściu wszystkim przybyłym na zamkowe wzgórze.

The Backwards to czołowy światowy zespół odtwarzający pełną twórczość grupy The Beatles – od Beatlemanii do rozbudowanych aranżacji z ostatnich płyt. Powstał w 1996 roku w Koszycach na Słowacji. Do dnia dzisiejszego zagrał przeszło 3000 entuzjastycznie przyjętych koncertów w Europie (Francja, Holandia, Belgia, Niemcy, Austria, Węgry, Hiszpania, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja) i USA (koncerty w 24 Stanach), występował w programach telewizyjnych, radiowych i produkcjach teatralnych.

To, co można było zobaczyć i przede wszystkim usłyszeć na scenie Zamku Kazimierzowskiego to niemal iluzjonistyczne widowisko wiernie oddające realia występów i twórczości The Beatles, bez żadnych kompromisów, w 100% na żywo z dokładnie takimi samymi gitarami używanymi zgodnie z historyczną dokładnością w poszczególnych utworach, z basistą grającym lewą ręką jak Paul McCartney, w strojach będących wiernymi kopiami oryginalnych ubiorów.

Realia dawnych koncertów zachowane zostały również na widowni. Żywiołowe reakcje podobnie jak 50 lat wcześniej, wymachiwanie garderobą, wspólne śpiewanie oraz zewnętrzny wizerunek, który część widzów dostosowała do wszechobecnego ducha minionych czasów. Po występie – łącznie z kilkoma bisami – najbardziej upodobnieni do minionej epoki widzowie wkroczyli na scenę, aby uwiecznić na pamiątkowych, wspólnych fotografiach siebie i Beatlesów.

 

 

 

Skład zespołu: The Backwards:
„JOHN” – Dalibor Stroncer – wokal, gitara rytmiczna, harmonijka, instrumenty klawiszowe,
„PAUL” – Miro Dzunko – gitara basowa, wokal,
„GEORGE” – Frantisek Suchansky – gitara prowadząca, wokal,
„RINGO” – Daniel Skorvaga – perkusja, wokal.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński