BEZPIECZNE Z@KUPY W SIECI

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu często organizuje spotkania z młodzieżą lokalnych szkół poruszając na nich ważne tematy i problemy dotykające społeczeństwo. Odbywały się tu m.in. szkolenia dla nauczycieli oraz uczniów przestrzegające przed przemocą w Internecie i środkami psychoaktywnymi itp. Tym razem PWSW zaproponowała wraz z Przemyską policją oraz portalem ALLEGRO szkolenie poświęcone bezpiecznym zakupom w sieci.

Zawiłości internetowego handlu starał się przybliżyć zarówno uczniom, jak i nauczycielom, studentom oraz pracownikom uczelni Kuba Pepłoński – specjalista Allegro w zakresie bezpieczeństwa zakupów w sieci.

Ku wielkiemu zdziwieniu młodych słuchaczy nie było to tradycyjne wysłuchiwanie teoretycznych mądrości. Kuba zamienił te kilkadziesiąt minut na rzecz rozmowy z młodzieżą, ale też pokazał konkretne sytuacje, a nawet zainscenizował sprzedaż własnego nowoczesnego iPhona za 50 zł. Pokazał również jak łatwo jesteśmy gotowi zdradzić swoje dane osobowe czy dane naszych kart kredytowych ale wszystko odbywało się pod czujnym okiem policji uczestniczącej w tym eksperymencie. Zabiegi te miały na celu uświadomienie mechanizmów działania manipulacji.

PO spotkaniu wnioski nasuwają  się same – kupować w sieci można, a nawet trzeba, ale… „jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnuj z zakupów”, z pewnością to się bardziej opłaci nić żałować pochopnie podjętych decyzji, utraty pieniędzy na koncie czy skradzionej tożsamości co w przyszłości może skutkować poważnymi konsekwencjami.