W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W kwietniu przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Centrum Arteterapii prowadzone przez Stowarzyszenie Otwarta Dłoń oraz Inicjatywa Rodziców „Przestrzeń dla Autyzmu” zaprosili wszystkich mieszkańców Przemyśla na Rynek Starego Miasta. To właśnie tam, w sercu nadsańskiego grodu, odbył się niezwykły uliczny projekt teatralny, dzięki któremu zebrani zostali przeniesieni do przedziwnego ogrodu, gdzie poznali cudownego Niebieskiego Ptaka.

A on… wziął  wszystkich za rękę i pokazał swój tajemniczy świat…

Ludzie postrzegali mnie niebieskiego ptaka jako dziwaka, odmieńca, cudaka. Jako niegrzeczne dziecko… Ale to nie tak! Nie jestem taki! W chwilach zagrożenia uciekam do mojego świata. Bezpiecznego świata. Chcecie do niego zajrzeć…?” – Tymi słowy rozpoczął się niezwyczajny spektakl o niezwyczajnych ludziach…

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Agnieszka Łach – nauczyciel w SOSW nr 1 w Przemyślu oraz Prezes Stowarzyszenia Otwarta Dłoń, która zaangażowała do współpracy nie tylko swoich uczniów, ale także ich rodziców. Nikt tak pięknie i przekonująco nie mógł pokazać niezwykłego świata autyzmu, jak najprawdziwsze „Niebieskie Ptaki” i ich najbliżsi, którzy zostali nimi obdarowani.

Tego wieczoru przemyślanie otrzymali coś więcej niż zaproszenie do nieznanego im świata… Niesamowity spektakl był najdoskonalszą lekcją pokory, miłości, tolerancji, empatii i akceptacji dla drugiego człowieka, który przecież niekoniecznie musi być taki jak my.

Uliczna lekcja miała za cel pomóc w   zrozumieniu niezwykłego, choć czasem również niełatwego świata autystycznych dzieci i ich rodzin. Miejmy nadzieję, że wszyscy zapamiętamy ją na długo…

Tego dnia również budynek magistratu był oświetlony iluminacją niebieskich barw. Barw niebieskiego Ptaka.