Dożynki Powiatu Przemyskiego w Medyce

W tym roku Dożynki Powiatowe odbył się na stadionie sportowym w Medyce. Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą Świętą z poświęceniem wieńców dożynkowych. Przybyłych licznie gości przywitali gospodarze dożynek: Starosta Przemyski – Jan Pączek, Wójt Gminy Medyka – Marek Iwasieczko i Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego – Maria Jakubowska. W pięknej scenerii wśród kwiatów i wieńców dożynkowych Starostowie dożynek uroczyście przekazali Gospodarzom bochen chleba, wypieczony z tegorocznego zboża.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Posłowie RP, przedstawiciele sąsiednich gmin, członkowie delegacji z zaprzyjaźnionego Powiatu Saarpfalz z Niemiec ze Starostą Dr Theophilem Gallo na czele, samorządowcy z Ukrainy, przedstawiciele duchowieństwa, działacze społeczni oraz mieszkańcy Powiatu Przemyskiego.

Jak co roku  dożynki były okazją do uhonorowania grupy zasłużonych osób, odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa”. Ponadto zostały wręczone Medale Świętego Izydora Oracza.

Prawdziwą niespodzianką i zaskoczeniem dla wszystkich było symboliczne przyznanie  tytułu ,,Honorowego Sołtysa”, które po raz pierwszy przygotowało  Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Przemyskiego. Otrzymali je: Starosta Przemyski – Jan Pączek Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego – Ryszard Adamski i Wójt Gminy Medyka – Marek Iwasieczko.

Jak przystało na dobrego gospodarza, Gmina Medyka wiele atrakcji dla najmłodszych, a kobiety  przygotowały wiele potraw regionalnych goszcząc w ten sposób przybyłych na dożynki gości. Degustacja regionalnego jadła była darmowa dla wszystkich którzy zdołali dostać się do suto zastawionych stołów.

Część artystyczną dożynek rozpoczął występ Orkiestry Dętej z Medyki oraz artyści Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce”

Jak zwykle kiedy na scenie pojawił się Zespół wokalno-instrumentalny „Kodo” z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu, wszyscy poderwali się z miejsc. Młodziutka wokalistka Kasia emanowała niezwykłą energią, gitara, perkusja oraz swoje umiejętności zaprezentował Jędrzej Tarczyński – laureat Stypendium Twórczego przyznanego w 2016 roku, który grał na pianinie firmy Roland FP-50. Nic dziwnego, że Zespół Kodo ma tak wielu fanów i podczas każdego występu wciąga wszystkich do wspaniałej zabawy.

Przyszła też kolej na gwiazdę wieczoru jaką był zespół „VEEGAS” z przebojową „Plastikową biedronką”. Już pod wieczór pogoda trochę pokrzyżowała szyki. Najbardziej wytrzymała publiczność podziwiała pod strugą deszczu występ przygotowany przez Szkołę Tańca „A-Z” z Przemyśla.