IV Podkarpacki Turniej Budowlany Monterów Systemów Suchej Zabudowy

W Zespole Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego
im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie  odbył się IV Podkarpacki Turniej Budowlany Monterów Systemów Suchej Zabudowy pod patronatem Prezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie i firmy RIGIPS Saint Gobain. Podczas uroczystości obecni byli:  przedstawiciele firmy RIGIPS Saint Gobain: Sebastian Staniszewski, Leszek Hadula, i Marek Bieniasz. Przybyli zaproszeni goście: Iwona Pruchnicka z Powiatowego  Urzędu Pracy, Mariusz Kudyba i Marek Surmacz ze Stowarzyszenia Specjalistów Robót Wykończeniowych Regionu Podkarpackiego oraz przedstawiciele mediów.

W zawodach rywalizowały drużyny z  10 szkół:

 1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Centrum Kształcenia Praktycznego
  w Tarnobrzegu
 2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli
 3. Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie
 4. Zespół Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Brzozowie
 5. Branżowa Szkoła I Stopnia nr 6 im. Jana Sas – Zubrzyckiego w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Krośnie
 6. Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego
  w Jarosławiu
 7. Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie
 8. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy
 9. Zespół Szkół Zawodowych w Przeworsku
 10. Centrum Kształcenia Praktycznego w Kolbuszowej

Turniej składał się z dwóch części teoretycznej i praktycznej, do których zadania przygotowali przedstawiciele firmy RIGIPS Saint Gobain. Uczniowie indywidualnie rozwiązywali testy, następnie  w zespołach  dwuosobowych  wykonywali zadanie praktyczne na  przygotowanych stanowiskach pracy.  Trzeba było się wykazać nie tylko wiedzą, ale też wysokim poziomem umiejętności zawodowych, starannością i precyzją. Ocenie podlegały: wykonanie fragmentu systemu suchej zabudowy zgodnie z dokumentacją, precyzja obróbki krawędzi i dopasowanie poszczególnych fragmentów, ogólne wrażenia estetyczne oraz przestrzeganie przepisów BHP podczas wykonywanych prac. Przedstawiciele firmy RIGIPS Saint Gobain, stanowiący komisję  konkursową, bardzo wysoko ocenili poziom przygotowania uczniów do turnieju.           

Wyniki  IV Podkarpackiego Turnieju Budowlanego Monterów Systemów Suchej Zabudowy

I miejsce – uczniowie: Szelest Paweł i Damian Wrona z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i Centrum Kształcenia Praktycznego w Tarnobrzegu

II miejsce – Łach Sylwester i Słuja Mateusz z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego im. Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie

III miejsce – Wojtala Patryk i Wojtala Marcin z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli.

Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody ufundowane przez firmę RIGIPS Saint Gobain.. Uhonorowano pucharami i dyplomami najlepsze szkoły. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki.

Gospodarze turnieju, którzy zajęli wysokie II miejsce, mają też inny powód do dumy. Dwóch uczniów klasy II szkoły branżowej I stopnia zakwalifikowało się do finału centralnego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia” w Poznaniu. To już 48 edycja prestiżowych ogólnopolskich zawodów. Uczniowie ZS ZDZ w Rzeszowie w zawodzie monter sieci
i instalacji sanitarnych, po  eliminacjach  okręgowych w Lublinie 12.01. 2019 r. znaleźli się
w czołówce najlepszych w kraju. Adrian Bechta  zdobył najwięcej punktów i został sklasyfikowany na pierwszym miejscu, jego kolega z klasy Artur Bandura był trzeci.

Opracowała: Barbara Rusinek