Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J.G. Pawlikowskiego w Przemyślu odbyło się spotkanie historyczne, zorganizowane w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Inicjatorem i koordynatorem podkarpackich obchodów jest Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego z dr hab. prof. UR Wacławem Wierzbieńcem na czele.

Honorowy patronat nad Obchodami objął Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego. Nadrzędnym celem wszystkich przedsięwzięć zorganizowanych w ramach Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu było uczczenie pamięć o żydowskich ofiarach Holokaustu oraz przybliżenie mieszkańcom Podkarpacia historii i kultury Żydów, którzy niegdyś licznie zamieszkiwali nasz region, ubogacając go swoją kulturą i przyczyniając się do jego rozwoju. Spotkaniu, zorganizowanemu w wojewódzkiej bibliotece pedagogicznej, przyświecał ponadto cel kształtowania postaw patriotycznych dzieci i młodzieży oraz dumy z historii swojego państwa i narodu.

Program konferencji to prezentacje i odczyty wielu zaproszonych gości wśród nich miedzy innymi Jeffrey’a  Cymbler’a  z USA, odczyt profesora Wierzbieńca, program słowno-muzyczny przemyskiej młodzieży o tematyce poświęconej przemyskim żydom oraz świadectwa światków historii. Wśród gości zaproszonych na to wydarzenie był również  David Ringler  – potomek przemyskich Żydów obecnie mieszkający w Izraelu. Jego spotkania z młodzieżą zawsze wyzwalają dużo uśmiechu.

I tym razem nie mogło być inaczej, ku uciesze zebranych David zaśpiewał polską piosenkę w języku swoich przodków.

Takie projekty to efekt wieloletniej pracy dyrekcji i pracowników przemyskiej placówki oświatowej. Dzięki nim potomkowie mogą poczuć się nie tylko dowartościowani ale również wiedzą, że mają pełne wsparcie w możliwościach poszukiwania swoich korzeni na podkarpaciu.

Konferencja w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu po raz kolejny pokazuje, że ta instytucja nie jest tylko wypożyczalnią książek ale bardzo ważnym miejscem edukacyjnym.

Podczas trwających kilka dni Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu konferencja w Bibliotece była jednym z ogniw tych wydarzeń. Organizatorzy zadbali o jak najwyższy poziom spotkania a ilość uczestników, młodzieży, nauczycieli i mieszkańców miasta potwierdziło, że spotkanie miało ogromną wartość.

Na zakończenie konferencji zebrani wysłuchali w skupieniu duetu Pauliny i Szymona Statecznych którzy wykonali psalmy hebrajskie w oryginalnych wersjach.