Krystyna Rachwał i Ewelina Lupa ,,Spotkanie z podróżą : Azja”

Przemyskie Podziemia były miejscem wydarzenia  „Spotkanie z podróżą: Azja”. Bohaterki spotkania, to dwie przemyślanki, zafascynowane podróżowaniem i nie tylko.  Opowiedziały o swoich pasjach.

O wyjątkowej podróży do Nepalu mówiła pochodząca z Przemyśla reżyserka filmu „Kanchenjunga” Krystyna Rachwał. Wyjątkowej, bo związanej właśnie z pracą nad materiałem zdjęciowym do filmu. Przemyślanka mówiła o tym, jak nawiązała kontakt z himalaistą Adamem Bieleckim i jak dotarła do Nepalu, by zrobić film o jego zmaganiu z trzecią co do wysokości górą na świecie – Kanczendzongą (8586 m n.p.m.) . Mówiła o trudach, które trzeba było pokonać, by dotrzeć do leżącej na około 5 tys. m n.p.m. bazy pod Kanczendzongą i przewieźć stamtąd materiał filmowy. Barwna opowieść reżyserki była wzbogacona zdjęciami.  Widzowie, którzy wypełnili salę Przemyskich Podziemi mogli zobaczyć efekt tej ciężkiej pracy, czyli film „Kanchenjunga”, który brał udział w wielu festiiwalach.

Wcześniej mówiła, jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Birmy i przybliżyła ten mało znany kawałek globu. Jej opowieść dotyczyła nie tylko podróży, ale i samego celu, czyli Birmy, a właściwie Mjanmy, bo tak oficjalnie zwie się dziś kraj, który nazwany był Birmą w czasie, gdy był kolonią angielską. Ewelina Lupa opowiadała o ludziach, religii, jedzeniu, zwierzętach, birmańskich miastach i plażach. Goście spotkania mogli to wszystko zobaczyć na prezentowanych zdjęciach i filmach.

Organizatorami spotkania były: Fundacja Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji” oraz Przemyskie Podziemia. Dzięki współpracy z kawiarnią „Mała Czarna”, goście wydarzenia mogli raczyć się ciepłą herbatą i winem z jednej z podkarpackich winnic.

Foto: Sebastian Jasiński