Międzynarodowy Festiwal Derenia w Bolestraszyckim Arboretum

Po raz kolejny  w wyjątkowych okolicznościach przyrody w Arboretum Bolestraszyce odbył się Międzynarodowy Festiwal Derenia.

Umożliwia on popularyzację wiedzy o dereniu jadalnym, jego uprawie, rozmnażaniu, wymaganiach hodowlanych oraz jego właściwościach i zastosowaniu.

Owoc derenia jest zasobny w makro i mikroelementy, a   najstarsze jego krzewy rosną w starych ogrodach dworskich m.in. w Bolestraszyckim  Arboretum .

Podczas  imprezy prawie wszystko kręciło się wokół tej rośliny – można było spróbować owoców różnych odmian derenia, wszelkiego rodzaju dereniowych przetworów, kompotów, soków, dżemów, ciast, pączków, nalewek, derenia kiszonego oraz wielu innych przysmaków. Ten szczególny dzień w Arboretum to okazja by zakupić sadzonki derenia, skorzystać z konferencji, zwiedzić kolekcje pomologiczne, skosztować i nabyć tradycyjne produkty z Podkarpacia, ręcznie przygotować biżuterię, a także posłuchać  występów na żywo.  W tym roku przy pięknej iście letniej pogodzie spacer po alejkach był prawdziwą przyjemnością, jest to niesamowicie klimatyczne miejsce, które warto odwiedzać o każdej porze roku.