Psy zwęszyły skrytki z przemytem

Blisko 1,4 tys. paczek papierosów przechwycili funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej.

W wykryciu skrytek z papierosami pomogły im służbowe psy Jake i Kato.

Jake towarzyszył funkcjonariuszom podczas kontroli autokaru, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Springer spaniel angielski  specjalizujący się w wyszukiwaniu wyrobów tytoniowych zainteresował się szczególnie podłogą pojazdu. Jak sprawdzili funkcjonariusze, to miejsce zostało wykorzystane do ukrycia nielegalnego towaru. Znajdowało się w nim tysiąc paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Pojazdem kierował obywatel Ukrainy, który na poczet grożącej kary grzywny wpłacił 13 tys. złotych.

Na skrytkę w komorze silnika naprowadził z kolei funkcjonariuszy owczarek niemiecki Kato, podczas kontroli samochodu osobowego. W przerobionym silniku znajdowało się prawie 400 paczek papierosów. Kierujący pojazdem ob. Ukrainy został ukarany mandatem karnym w wysokości 7,5 tys. złotych.

Nielegalny towar został zatrzymany do dalszego postępowania prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

W  strukturach Krajowej Administracji Skarbowej na Podkarpaciu pracuje 24 psy, które specjalizują się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych, narkotyków, waluty oraz gatunków zagrożonych wyginięciem.

 

podkom. Edyta Chabowska

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie