Pędzlem i gliną piękno ukazane

Trzy wystawy dwie artystki Maria i Jadwiga. Z pozoru niepodobne do siebie, a tak wiele je łączy. Obie Panie to absolwentki Jarosławskiego „Plastyka”. Wszystkie te wydarzenia artystyczne odbyły się na Podkarpaciu. Jadwiga Maria Jarosiewicz urodziła się w Przemyślu. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Czesława Rzepińskiego oraz Podyplomowe Studium Scenografii pod kierunkiem prof. Andrzeja Kreutza Majewskiego.

Jedna z wystaw odbyła się w mieście gdzie Jadwiga Maria Jarosiewicz rozpoczęła swoją edukację artystyczną w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu w  Galerii Głównej u Attavantich w Jarosławiu. Tytuł wystawy to ,,Między malarstwem a teatrem” Ta wystawa była wyjątkowa gdyż  towarzyszyły jej rzeźby ceramiczne Marii Piśko, która również jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uzyskała dyplom na wydziale Studium Projektowania Form Ceramiki i Szkła. Uprawia grafikę, rysunek, ceramikę i tkaninę. Oprócz swojego ukochanego Jarosławia Jarosiewicz pokazała swoje prace również w Krośnie i Rzeszowie gdzie Jej autorskie wystawy można było podziwiać na przełomie roku. Tam również pozostawiły piętno piękna na oglądających.

Na wszystkich trzech wernisażach było wielu gości, między innymi przyjaciele ze szkoły, absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu, osoby publiczne, rodzina artystek oraz koneserzy sztuki.

Jadwiga Maria Jarosiewicz  ma swój własny rozpoznawalny styl malarski. Autentyczność i indywidualne spojrzenie na rzeczywistość, nie pozwala przejść obojętnie obok jej twórczości. Głównym tematem jej malarstwa jest człowiek, często autoportret artystki w pracowni w towarzystwie ukochanych psów. Rzeczywistość kreowana przez malarkę ma poetycki i nastrojowy wymiar. Obrazy malarki są jak podróż w głąb duszy, gdyż dokładnie analizuje portretowane osoby. Emocje porażają bliskością, a nagość w jej interpretacji jest subtelna i zmysłowa.

Jest wspaniałą kolorystką, pociągnięcia jej pędzla są zdecydowane, ekspresyjne i pewne, a barwy na obrazach stapiają się ze sobą i wybijają mocniejszym światłem. Do malarstwa podchodzi spontanicznie i emocjonowanie z ogromną wrażliwością, którą możemy dostrzec w jej twórczości. Prace artystki znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.

Artystki Jadwiga Maria Jarosiewicz oraz Maria Piśko  zaufały portalowi TravelsArts, zarówno obrazy jaki rzeźby ceramiczne artystek są umieszczone w wirtualnej galerii sztuki, w której można nie tylko je podziwiać, ale również dokonać ich zakupu.