Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zagrał dla Żurawickich pancerniaków

W Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy przybycia 1 Pułku Czołgów Armii gen. Hallera do Polski w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Organizatorem koncertu był 1 batalion czołgów w Żurawicy.

  Sala koncertowa została wypełniona po brzegi, wśród zaproszonych gości znaleźli się parlamentarzyści, władze samorządowe i lokalne, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwa, żołnierze i pracownicy oraz przyjaciele  1 batalionu czołgów .

Główną ideą przedsięwzięcia było uczczenie pamięci o zasłużonych dla Ojczyzny jednostkach pancernych, a w szczególności  1 Pułku Czołgów, który  od 1920 roku stacjonował w Żurawicy i którego tradycje od wielu lat dziedziczy 1 batalion czołgów. Koncert miał być także formą podziękowania dla żołnierzy i pracowników za codzienną służbę i pracę oraz dla lokalnych władz i przyjaciół za wspieranie podejmowanych działań na rzecz batalionu.  Wyrazem podziękowania za dotychczasowy wkład pracy oraz osiągnięcia w działalności służbowej było uhonorowanie przez dowódcę – ppłk. Rafała Kluza najlepszego oficera, podoficera i szeregowego. Wyróżnieni żołnierze przyjęli gratulacje od dowódcy 1bcz oraz mężów zaufania poszczególnych korpusów osobowych. 

  Podczas koncertu artyści pod batutą mjr. Marcina Ślązaka zapewnili licznie zgromadzonej publiczności  niezapomnianych wrażeń prezentując utwory zarówno patriotyczne, popularyzujące tradycje narodowe, wzbogacone historycznymi kostiumami i rekwizytami, jak również utwory o charakterze bardziej rozrywkowym.

Muzycy i wokaliści zostali nagrodzeni długimi owacjami na stojąco. Nie zabrakło szczególnego akcentu dla czołgistów z Żurawicy, którym było wykonanie utworu z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”.

Żegnając się z artystami z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, dowódca batalionu powiedział: „Do zobaczenia”, wyrażając nadzieję, że jeszcze nie raz uświetnią uroczystości ważne dla pancerniaków z 1 batalionu czołgów.

 

informacja własna – Edyta Kaszuba-Szpak