W Przemyślu uhonorowano nauczycieli

Dziś oczy wszystkich skierowane są na Państwa – nauczycieli. Dziękuję za niezwykle ważną misję, którą Państwo wypełniają – mówił wicemarszałek Piotr Pilch podczas uroczystości Dnia Edukacji Narodowej w Przemyślu. Wicemarszałek uhonorował 14 nauczycieli jednostek oświaty prowadzonych przez samorząd województwa Nagrodami Zarządu Województwa Podkarpackiego.

W uroczystości w Przemyślu wraz z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem uczestniczyli wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, kurator oświaty Małgorzata Rauch, dyrektor PCEN Izabela Pyra a także nauczyciele i pedagodzy z jednostek oświaty, które prowadzi samorząd Podkarpacia.

– W imieniu własnym oraz Zarządu Województwa Podkarpackiego pragnę serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom za państwa niełatwą pracę, która jest misją na rzecz przyszłości naszego narodu. Cieszę się, że mogę wręczyć nagrody, które są uhonorowaniem dla pełnej pasji pracy nauczycieli – mówił wicemarszałek Piotr Pilch tuż przed wręczeniem dyplomów wyróżnionym pedagogom.

Do podziękowań i gratulacji dołączyła się wicewojewoda Lucyna Podhalicz.

W zawodzie nauczyciela niezmiernie trudne, ważne i godne najwyższego szacunku jest budowanie relacji uczeń – mistrz, tak, aby młodzi ludzie wiedzieli w państwu wzór do naśladowania. To pozwoli na kształcenie światłych obywateli – podkreślała wicewojewoda.

O nauczycielskiej misji, która od tysiącleci jest społeczną służbą mówiła w przemyskim PCEN kurator oświaty Małgorzata Rauch. Przywołując przykłady wielkich i pełnych ofiarności dla swej pracy nauczycieli od Sokratesa począwszy, poprzez postaci Anny Jenke czy Natalii Tułasiewicz kurator mówiła o sensie nauczycielskiej misji, dzięki której ten zawód ma szczególny sens. – Bycie nauczycielem to nie tylko przekazywanie wiedzy, w czym mamy we współczesnym świecie ogromną konkurencję ze strony najnowocześniejszych zdobyczy nauki, to raczej spotkanie z drugim człowiekiem, któremu chce się przekazać wizję świata i wzorce – podkreślała kurator Małgorzata Rauch.

Wicemarszałek Piotr Pilch wręczył w Przemyślu nagrody dla 14 pedagogów jednostek oświatowych, prowadzonych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Nagrody zostały przyznane przez Zarząd Województwa Podkarpackiego w uznaniu osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych. Otrzymali je: – Stefania Dudzik-Bartosiewicz z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, – Barbara Bak i Renata Stefanik z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu, – Krystyna Biernacka z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, – Beata Bałchan z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. – Aneta Szeliga z Klinicznego Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, – Renata Erőss-Lignar z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, – Bożena Labak z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mielcu, – Jacek Brodziński dyrektor Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie oraz Krystyna Gałuszka, Małgorzata Rysz i Joanna Sobczyk z tej samej placówki, a także Grażyna Tereszkiewicz z PCEN w Rzeszowie i Danuta Turek-Fijak z PCEN w Krośnie.

Uroczystość była okazją do zaprezentowania osiągnięć samorządu województwa na polu edukacji, które przedstawiła Barbara Pelczar –Białek dyrektor departamentu Edukacji, Nauki i Sportu UMWP.

Przemyskie spotkanie uświetniły występy Chóru Cantores Iuvenes Ogólnokształcącej i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Przemyślu oraz zespołu muzycznego Duo Sacco.

TEKST WŁASNY:  Aleksandra Gorzelak-Nieduży  Biuro prasowe UMWP