Światło z Betlejem dotarło do Przemyśla

Większość domów zdobią już przybrane choinki, w wielu kuchniach unosi się zapach uszek z grzybami. Wszyscy wiemy, że święta tuż, tuż jednak… Od lat o tej porze roku czekamy na mały płomyk. Płomyk, który przybędzie do nas z dalekiego Betlejem. Symbol miłości, jedności, dobra i pokoju, którym dzięki przemyskim harcerzom każdy z nas może rozświetlić swój dom i swoje serce…

W czwartek, 20 grudnia Betlejemskie Światełko dotarło do Przemyśla. Obok mieszkańców miasta i przedstawicieli służb mundurowych, przywitali je między innymi: w imieniu Prezydenta Miasta Przemyśla – Sekretarz Dariusz Łapa, Posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz i Marek Rząsa, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, Radni Andrzej Berestecki i Małgorzata Gazdowicz, Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM w Przemyślu Janusz Łukasiewicz, Dyrektor PCKiN Zamek Renata Nowakowska oraz Andrzej Huk – Wójt Gminy Przemyśl.

 

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju. – powiedział podczas uroczystego spotkania komendant Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej phm. Mariusz Lato.

Tego roku sztafecie niosącej Światło z Betlejem do najodleglejszych zakątków ziemi towarzyszy hasło: ŚWIATŁO, KTÓRE ŁĄCZY. Zgodnie z tradycją, jeszcze nim zaświeci pierwsza, wigilijna gwiazdka, harcerze ZHP przekażą je przedstawicielom władz państwowych i samorządowych. Zaniosą je do urzędów i instytucji państwowych, do szkół i kościołów, szpitali i domów pomocy społecznej, do ludzi samotnych, odrzuconych i niekochanych. Już od lat nasi dzielni skauci dbają o to, by trafiło ono na wszystkie polskie stoły i płonęło na nich podczas wieczerzy wigilijnej.

Płomyk zamknięty w harcerskiej lampce powędrował dalej. Jednak zanim to nastąpiło Sekretarz Miasta Przemyśla Dariusz Łapa wraz z Komendantem Hufca ZHP Ziemi Przemyskiej phm. Mariuszem Lato rozpalili Betlejemskim Światłem ognisko, które przemyscy harcerze ustawili tuż przy znajdującej się w sercu miasta szopce.

Nieodłącznym elementem grudniowych „światełkowych” spotkań jest wspólna modlitwa, którą wzorem lat ubiegłych poprowadził kapelan przemyskich harcerzy ksiądz Stanisław Czenczek. Po niej nastąpił czas życzeń, dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania. Na koniec każdy z przybyłych gości mógł odpalić od ogniska i zabrać do domu Światło z Miasta, w którym narodził się Jezus Chrystus. Jeden z płomyków Sekretarz Dariusz Łapa zabrał do magistratu, a tam, przekazał je Prezydentowi Miasta Przemyśla, który dla wszystkich, którzy chcieliby mieć je w swoim domu, a nie mogli przybyć na czwartkowe spotkanie, zostawił Światło z Betlejem w urzędowym hallu. Każdy, kto w godzinach funkcjonowania Urzędu przybędzie ze swoją świeczką, lampką czy lampionem, może zabrać je dla siebie i dla swoich bliskich – do czego wspólnie z Prezydentem gorąco zachęcamy.

 

Tekst i zdjęcia: Agata Czereba UM w Przemyślu