Ukryła w bagażu ponad 76 tys. euro

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli próbę nielegalnego wwozu do Unii Europejskiej znacznych ilości dewiz.

Podróżna przekraczająca polsko- ukraińską granicę w Medyce, ukryła w bagażu gotówkę o równowartości ponad 76 tys. euro.

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej skontrolowali bagaż podróżnej, która pieszo przekraczała przejście graniczne w Medyce. W walizce kobiety mundurowi znaleźli gotówkę w różnych walutach o równowartości ponad 76 tys. euro, których podróżna nie zgłosiła przekraczając granicę.
W związku z brakiem obowiązkowego zgłoszenia przewozu pieniędzy, przeciwko kobiecie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe.

To kolejny w ostatnich tygodniach wykryty przypadek nielegalnego przewozu gotówki przez polsko- ukraińską granicę na Podkarpaciu. Podczas kontroli autokaru, który wjeżdżał do Polski przez przejście graniczne w Budomierzu, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli pakunek z 200 tys. euro.

Zgłoś gotówkę przekraczając granicę UE
Osoba, która przewozi co najmniej 10 tys. euro (a także równowartość tej kwoty w innych walutach), wjeżdżając do UE lub wyjeżdżając z niej, musi pisemnie zgłosić te środki funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

st.asp. Edyta Chabowska

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie