Michał Rusinek w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

Czytelnicy Przemyskiej Biblioteki Publicznej mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z Michałem Rusinkiem byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej i autorem książki o Noblistce – „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. Miał jej pomagać przez trzy miesiące, do czasu odebrania nagrody, jednak  był przy niej przez 15 lat. Wspierał ją i wyręczał w różnych sytuacjach jak prawdziwy oddany przyjaciel. Przepisywał wiersze, odpisywał na listy, towarzyszył w przeprowadzkach i podróżach. Ona zaś zachęcała go do pracy twórczej i była dumna, że obronił doktorat, ku ogromnemu zdziwieniu wszystkich osób na sali przyszła na jego obronę.

Opowiadał o Wisławie Szymborskiej z taktem i  humorem, o tym, jak nazywała go pierwszym sekretarzem, że nie rozstawała się z papierosem, często urządzała przyjęcia ale unikała tłumu, za który uważała już grupę powyżej sześciu osób. Poetka nie lubiła dziennikarzy, którzy zamiast odpowiedzi słyszeli: „To świetne pytanie, proszę przyjść jesienią” albo „Napiszę o tym wiersz”. Była osobą bezpośrednią, serdeczną, łączyło ich podobne poczucie humoru i zamiłowanie do pisania limeryków.

Gdy poetka zmarła, Rusinek zgodnie z jej wolą założył fundację jej imienia, którą prowadzi do dziś. Znany jest też z własnej twórczości, zwłaszcza dla dzieci, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki, bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się układać wierszyki czy teksty piosenek i pisać felietony o książkach i języku.

Na spotkanie autorskie do Przemyskiej Biblioteki Publicznej przyszło ponad 100 osób. Po autograf  i dedykacje w książkach Michała Rusinka utworzyła się długa kolejka czytelników, którzy zgodnie stwierdzili, że spotkanie z tak wyjątkowym człowiekiem było ucztą intelektualną i znakomitą zabawą na najwyższym poziomie.