„Zaprzyjaźnij się z książką” – prof. dr hab. Kazimierz Zarzycki

To już ostatnia odsłona drugiej edycji cyklu  programów – „Zaprzyjaźnij się z książką”. Nasuwa się pytanie – Czy warto zaprzyjaźnić się z książkami ? Naszym zdaniem – TAK. Polskie społeczeństwo coraz mniej czyta książek a przecież to takie przyjemne uczucie kiedy siadając na fotelu zamiast oglądać szklany ekran sięgamy po książkę. Nasz cykl miał i ma za cel chodź na chwilę oderwać was drodzy czytelnicy od komputera, telewizora, gier komputerowych. Chcemy aby za pośrednictwem wirtualnych spotkań z autorami książek czy publikacji nie zawsze bardzo naukowych skłonić Was do jeżeli nie czytania to chodź zaglądnięcia na strony tych dzieł.   Ostatnie bardzo miłe chwile spędzone z Olgą Tokarczuk za pośrednictwem szklanego ekranu podczas uhonorowania Tokarczuk nagrodą Nobla przekonują, że książki czytać warto. Pozostawiamy Was z ostatnim odcinkiem cyklu i do zobaczenia za rok. Mamy nadzieję, że trzeci sezon jeszcze bardziej zaintryguje i pozwoli się zaprzyjaźnić z książką. Ostatni odcinek jest poświęcony profesorowi Kazimierzowi Zarzyckiemu zafascynowanemu  twórczością Juliusza Słowackiego.

  Kazimierz Zarzycki jest  profesorem nauk przyrodniczych specjalizującym się w ekologii, fitogeografii, oraz ochronie przyrody.

Napisał ponad 150 publikacji z zakresu florystyki, ekologii i geografii roślin. Badał florę i roślinność Polski, Europy i Ameryki Południowej.  Wyprawa na Wołyń do ojczyzny Juliusza Słowackiego w roku 2009,  zaowocowała wydaniem książki ,,Drzewa, krzewy i kwiaty w poezji Juliusza Słowackiego.

  Był dyrektorem Instytutu Botaniki im. Władysława  Szafera Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Przez wiele lat przewodniczącym Rady Naukowej Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach.

Otrzymał min. nagrodę I stopnia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, oraz  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.