Meble designerskie świetnie sprawdzają się w wielu stylach aranżacji wnętrz

Meble designerskie to trend, który na szerszą skalę pojawił się w Polsce w XXI wieku. Czy na rynku meblowym jest miejsce na tego typu segment produktów? Najwidoczniej tak, bo sklepów z meblami designerskimi przybywa, podobnie jak i ciekawego asortymentu, który oferują. Zobaczcie Państwo sami.


Meblowe przesądy Polaków, a meble designerskie

Dobry design zawsze jest, był i będzie na czasie. W Polsce istnieje jednak wiele przesądów i stereotypów, których od razu nie da się wyeliminować. Przykładem może być tu taki rodzaj mebla jak meblościanka, uważana za jeden z symboli PRL-u. Część ludzi słysząc o meblościance, wciąż z tyłu głowy ma gdzieś ciężki mebel, który trzeba było wynosić na piętra po schodach i montować w domach. Współczesne, nowoczesne meblościanki nie mają jednak nic wspólnego z tamtymi produktami.

Wracając jednak do meritum – dlaczego piszemy o przesądach mając na uwadze tematykę mebli designerskich? Może dlatego, że w Polsce, a przynajmniej jej części, panuje przekonanie, że meble designerskie to mało praktyczne wyposażenie. To błędne podejście.

Co to są właściwie meble designerskie?

Trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie mebli designerskich. Z pewnością są to jednak produkty, które odbiegają formą od standardowych rozwiązań do których jesteśmy wszyscy przyzwyczajeni. Oryginalny, unikatowy wygląd to jednak nie jedyna cecha tych produktów. Często są one inspirowane modelami znanych projektantów. Tak – to jest różnica, która zmienia optykę patrzenia na meble designerskie. Kupując tego typu produkt, wiemy, że otrzymujemy coś zupełnie unikalnego i zaprojektowanego nie na skalę masową, ale w określonej ilości sztuk. Oczywiście oryginalne meble designerskie w związku z tym muszą i są niestety bardzo drogie. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy chcieliby mieć podobne produkty u siebie, coraz więcej producentów tworzy meble inspirowane designerskimi projektami. Jednym z takich sklepów jest m.in Designtown.pl  

Jakie są najważniejsze cechy mebli designerskich?

Częściowo na to pytanie odpowiedzieliśmy w poprzednim wątku, ale warto to może sprecyzować. Meble designerskie powstają nie tylko z myślą o nowoczesnym, unikalnym wręcz wyglądzie. Oczywiście aspekt wizualny jest niezmiernie ważny, ale pamiętajmy, o tym, że aby mebel mógł się sprzedawać musi być także praktyczny, funkcjonalny. Ta myśl od dłuższego czasu przyświeca najlepszych projektantom designerskich perełek.

Misja artystyczna jest oczywiście niezwykle ważna. Tworzenie mebli to pewnym sensie sztuka, zwłaszcza jeżeli mówimy o tego typu modelach. W przypadku designerskich rozwiązań ogromne znaczenie odgrywają detale. Tutaj nie ma przesytu treści nad formą. Z jednej strony mamy prostotę bryły, z drugiej dbałość o wyeksponowanie poszczególnych – nielicznych, ale ważnych elementów. Chromowane lub pozłacane nóżki, ręcznie wykonane szwy, wysokiej jakości skóra naturalna, elementy litego drewna – te i wiele innych elementów wpływają na wizualne postrzeganie mebla. W przypadku designerskich rozwiązań dominuje jednak prostota i funkcjonalność. Nie ma tutaj przepychu bogactwa – jest za to wizja mebli praktycznych, a zarazem nowoczesnych, unikalnych w swoim rodzaju.

Mamy kształt jest i funkcjonalność. A co z wygodą? Meble designerskie, a przynajmniej te wykonane przez producentów wysokiej klasy są naprawdę wygodne. Proste rozwiązania przynoszą zazwyczaj najlepsze efekty – to nie jest zwykły slogan reklamowych, ale śmiało postawiona teza, która ma realne pokrycie w faktach.


Dlaczego meble designerskie będą coraz popularniejsze? 

W polskich aranżacjach wnętrz, nie tylko tych domowych, ale także lokalach użytkowych pojawiają się coraz częściej zresztą nowe sposoby czy też style. Nie mówimy tutaj już o ubóstwianym stylu skandynawskim, ale chociażby rozwiązaniach industrialnych czy boho. Meble designerskie mają fajną cechę – świetnie sprawdzą się w wielu stylach aranżacji wnętrz, choć najczęściej dominują w rozwiązaniach loftowych lub stricte nowoczesnych. Ta uniwersalność właśnie decyduje o tym, że jest to segment mebli, po które coraz częściej sięgają Polacy.

Warto też obalić kolejny mit. Wbrew obiegowej opinii meble designerskie nie są cholendarnie drogie. Wystarczy tylko trochę poszperać, aby znaleźć w Internecie dobre źródło, w przystępnych pieniądzach. Przykładem może być tutaj sklep z meblami designerskimi Designtown.pl, którego zdjęcia użyto w tym artykule.