Narodowe Czytanie Nowel Polskich w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

W minioną sobotę, 7 września br., w Przemyskiej Bibliotece Publicznej, tak jak w wielu miejscach w Polsce, a nawet za granicą, rozbrzmiewały fragmenty ośmiu nowel i opowiadań wybranych przez Parę Prezydencką na lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Była to już ósma edycja ogólnopolskiej akcji, której głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

  W kolejnej odsłonie wydarzenia mieliśmy okazję powrócić do opowieści, które wielu z nas towarzyszyły w czasach szkolnych. Były to lektury: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. Jak w specjalnym liście napisał Prezydent RP Andrzej Duda, ich wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Czytelnicze spotkanie w przemyskiej bibliotece otworzył jej dyrektor dr Maciej Waltoś, witając wszystkich gości, którzy w sobotnie popołudnie postanowili przypomnieć sobie nieco zapomniane już utwory. A ich fragmenty odczytali: poseł na Sejm RP Marek Rząsa, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun i gospodarz biblioteki dr Maciej Waltoś. W gronie czytających byli też: dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Elżbieta Laska, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” Renata Nowakowska oraz dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu ks. Marek Wojnarowski. Komendę Miejską Policji w Przemyślu reprezentowała podkom. Marta Fac, a przemyską Straż Miejską – insp. Witold Mulczyński. Usłyszeliśmy ponadto Łucję Wiszlańską z Dyskusyjnego Klubu Książki przy PBP, Martę Dyrkacz z Towarzystwa Dramatycznego im. Aleksandra Fredry „Fredreum” w Przemyślu, a także kpr. Pawła Grabasa i szer. Kacpra Noworolnika z 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć Marii Głowik z przemyskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, która od kilku lat stale gości w bibliotece podczas Narodowego Czytania, odczytując fragment utworu napisanego alfabetem Braille’a. W akcji uczestniczyli też przedstawiciele Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu: Agnieszka Biedroń, Elżbieta Krupa i Mariusz Bąk oraz reprezentanci Przemyskiej Biblioteki Publicznej: Katarzyna Bednarz-Soja, Alicja Kunert i Monika Maziarz. Fragmenty utworów przeczytali również użytkownicy biblioteki Jan Bartmiński i Zdzisław Górski, którzy wcześniej zgłosili chęć udziału w wydarzeniu.

Oprócz dorosłych czytelników na spotkaniu zjawili się też najmłodsi czytelnicy i ich rodzice, by poznać wyniki konkursu „Superczytelnik wakacji 2019”, które miały być ogłoszone właśnie w sobotnie popołudnie. Laureatami w trzech kategoriach wiekowych mogły zostać osoby z jak największą liczbą wypożyczonych książek podczas minionych wakacji. Po odczytaniu protokołu przez Katarzynę Bednarz-Soję wszystko stało się jasne. Wśród uczestników do lat 5 I nagrodę otrzymali Milena Barszczak oraz Gabriel Gołąb, II nagrody nie przyznano, III zaś przypadła Hannie Lechowicz. Wyróżnienie zdobył Tymoteusz Zygmunt.

W kategorii wiekowej od 6 do 9 lat zwycięzców było czterech: Julia Oliwa, Katarzyna Perłakowska, Maciej Rogusz i Piotr Rogusz. II nagrodę zdobyli Izabela Matuszewska, Dominik Holbój i Aleksander Kołaczek, a III  – Filip Kłosowski i Aleksander Olko. Wyróżnienia trafiły do Emilii Przybockiej i Julii Soi.

Tekst: Monika Maziarz

zdjęcia :Adam Podulka