NASZ PRZEMYŚL – SIERPIEŃ 2022 NUMER 08 / 214

Przemyśl oficjalnie z tytułem Miasta Ratownika

11 lipca br. w 79. Rocznicę Zbrodni Wołyńskiej, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas swojego wystąpienia ogłosił przyznanie dla Miasta Przemyśla honorowego tytułu Miasta Ratownika. Dziś, gdy już wszystkie formalności są za nami, możemy oficjalnie powiedzieć, Miasto Przemyśl drugim miastem w kraju z tytułem nadanym przez Prezydenta Ukrainy.

Tytuł dla naszego miasta, przyznany został jak głosi komunikat za:

„bezprecedensową solidarność miejscowych władz, mieszkańców i wolontariuszy Przemyśla z ukraińskim narodem, wszechstronną ogromną pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli do opuszczenia ojczyzny wskutek zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej, oraz silne wsparcie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności”

To Przemyśl, jako miasto przygraniczne stał się pierwszym bezpiecznym przystankiem dla ponad miliona obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. To tutaj od pierwszych dni konfliktu mogli oni liczyć na pomoc, której udzielali mieszkańcy, wolontariusze, międzynarodowe organizacje humanitarne itd. W ciągu czterech miesięcy miasto zorganizowało i rozdysponowało pomoc liczoną w dziesiątkach milionów. To wszystko dzięki sprawnej organizacji i współpracy z setkami organizacji i firm z Polski i całego świata! Sprawna współpraca administracji, służb, wolontariuszy, firm, osób prywatnych pozwoliła nam wszystkim zostać autorami największego dzieła pomocy humanitarnej jakiej udzieliło miasto.

Zdjęcie: Grzegorz Karnas

Tekst : Witold Wołczyk

 CZYTAJ WIĘCEJ W WYDANIU DRUKOWANYM MIESIĘCZNIKA ” NASZ PRZEMYŚL”


 

 

 

 

600 lat Kruszwicy – kruszwicka Noc Poetów.

W Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia w Kruszwicy 17 czerwca spotkali się poeci, laureaci Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń ostatnich lat. Zostali zaproszeni na uroczystości obchodów 600-lecia nadania praw miejskich na prawie magdeburskim. Kruszwicką Noc Poetów otworzyła wystawa malarstwa Moniki Warakomskiej „Akwarelą malowane”. Poetów oraz mieszkańców Kruszwicy powitała koordynator wydarzenia Magdalena Jagiełłowicz oraz Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak. Był też czas na nagrody i wyróżnienia. Poeci za pośrednictwem RSTK Bydgoszcz przekazali miastu pamiątkowe statuetki oraz przygotowane na tę okazję myszy stworzone przez seniorki Klubu Senior oraz SP Polanowice (wydruk 3D). Monika Warakomska jest wokalistką i nauczycielką śpiewu. Od niedawna rozwinęła też swoją pasję do malarstwa. W dorobku ma dziś około 200 obrazów, głównie krajobrazów i pejzaży.  Po wernisażu odbył się koncert poetycko-muzyczny na podstawie poezji Rainera Marii Rilkego. Śpiewała i recytowała Roma Warmus do muzyki Sławomira Szudrowicza (gitara) oraz Zbigniewa Bagińskiego. Autorami kolejnych wrażeń byli bracia Mateusz i Szymon Bruccy Mateusz tworzy piękne ekfrazy do obrazów słynnych malarzy a Szymon aranżuje po mistrzowsku teksty brata. W programie autorskim przedstawili wspaniałe interpretacje poetycko-muzyczne. Na zakończenie występów wspominano zmarłą na początku roku Elżbietę Nowosielską, ważną dla tego środowiska postać. Elżbieta Nowosielska przez lata związana była  z kruszwicką kulturą. Wydała szereg tomików poetyckich. Publikowała wiersze w licznych opracowaniach oraz almanachach. Wielokrotnie nagradzana w konkursach literackich. Współuczestniczyła w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń Kruszwica-Kobylniki. Była jednym z redaktorów poetyckich almanachów. Po części artystyczno-wspomnieniowej poeci z Przemyśla przekazali burmistrzowi Kruszwicy List Gratulacyjny oraz zestawy upominkowe od Prezydenta miasta Przemyśla. Przy ognisku poeci, uczestnicy OLSP czytali swoje wiersze a piosenki m.in. własne śpiewał Darek Kosmalski. Rozstrzygnięty został także tradycyjny konkurs na fraszkę.

Dzień drugi – sobota 18 czerwca.

Medal honorowy „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej” dla Tadeusza Tłuścika z Przemyśla.

W sobotę, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego zorganizowano sympozjum poświęcone założycielowi i patronowi placówki, w trakcie którego wręczono dyplomy i medale honorowe „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej”. Prestiżowe wyróżnienie, decyzją społecznej kapituły pod przewodnictwem Ireneusza Frelichowskiego, otrzymali:

  • Tadeusz Tłuścik – akrobata, poeta i animator kultury z Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Przemyślu
  • Ks. Manfred Słaboń – poeta, dziennikarz, zbieracz śląskich wyrażeń gwarowych i etnograf z Łącznika w powiecie prudnickim
  • Wiesława Barbara Jendrzejewska – poetka organizująca i prowadząca spotkania z literatami w Kawiarni Literackiej DK „Modraczek” w Bydgoszczy
  • Alojzy Bukowski z Polanowic – filmowiec, fotograf i wielki przyjaciel Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury
  • Miejski Dom Kultury w Barcinie z dyrektorem Arturem Jakubowskim
  • Towarzystwo Miłośników Miasta i Gminy Barcin z prezes Teresą Kaczmarek

  Sympozjum uświetnił recital Dariusza Kosmalskiego (Inowrocław) – bard, poeta, autor muzyki do tekstów własnych i wierszy innych poetów. Organizatorami przedsięwzięcia były Społeczna Kapitału dla nadania Medalu Honorowego im. Jakuba Wojciechowskiego „Za Zasługi dla Kultury Robotniczej” działająca przy Robotniczym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Bydgoszczy, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego oraz Gmina Barcin.

Jakub Wojciechowski

W Barcinie żył i działał Jakub Wojciechowski ludowy pisarz i pamiętnikarz. Urodził się we wsi Nówiec w powiecie śremskim w dniu 3 lipca 1884 roku, zmarł w Barcinie 17 czerwca 1958 roku. Wojciechowski młodość męską spędził na obczyźnie w Niemczech, dokąd wyjechał w poszukiwaniu pracy. Po powrocie do ojczyzny w 1924 roku osiadł najpierw w Łabiszynie, a potem na stałe w Barcinie. Pracował w pobliskim Wapiennie. W 1929 roku przy ulicy Kościelnej w Barcinie wybudował niewielką czynszówkę. Był on autorem wyróżnionego pierwszą nagrodą pamiętnika, nadesłanego na konkurs ogłoszony w 1922 roku przez Polski Instytut Socjologiczny w Poznaniu na pamiętniki robotników. Wspomnienia Wojciechowskiego wydane zostały staraniem Instytutu w roku 1930 pt. „Życiorys własny robotnika”. Ludowy pisarz stał się sławny, widziano w nim klasyka tego rodzaju literatury. W 1935 roku nagrodzono go Złotym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury. Zyskał szczerą przyjaźń Tadeusza Boya Żeleńskiego, który jak sam twierdził był pod urokiem tego samorodnego talentu. Pisał on tak o pamiętniku Wojciechowskiego: „Książka o ogromnej wartości literackiej, a wolna od literatury – cóż za odpoczynek, cóż za smakołyk dla nas, literatów, przekarmionych papierami! Gdyby nie ów błogosławiony konkurs, ten czterdziestoletni robotnik byłby żył sobie nadal nie dowiedziawszy się nigdy, że w nim siedzi pisarz, artysta”. Tadeusz Boy Żeleński stał się protektorem Wojciechowskiego. Promował jego osobę i twórczość, pomagał finansowo, słał książki i recenzje, umieszczał w czasopismach artykuły Barcinianina. Jakub Wojciechowski na zaproszenie Boya gościł w Warszawie. Był w kancelarii Prezydenta, w teatrach i kawiarniach. Dyskutował z Tuwimem, Słonimskim i Iwaszkiewiczem, znał Tetmajera i Weyssenhofa. W tym okresie Boy Żeleński ułożył nowy wybór opowiadań Wojciechowskiego zatytułowany „Raz kiedyś a obecnie”, który został wydany w Bibliotece Boya. W 1937 roku z wizytą do sławnego Barcinianina przyjechali Witold Gombrowicz, Jerzy Andrzejewski i Paweł Zdziechowski. Krótko przed śmiercią Wojciechowski napisał szereg opowiadań pt. „Ciąg dalszy mego życiorysu już w kraju”. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Barcinie z żoną Marianną Wojciechowską z d. Kozioł (15.7.1880-13.7.1958) w prostym i pozbawionym krzyża grobie.

  Wieczorem tego dnia w restauracji-kawiarni „Pod Malwami” w Kruszwicy odbyło się spotkanie poetyckie w ramach Nocy Poetów. Gościem wydarzenia była Elżbieta Galoch. Urodzona w Uniejowie. Wykształcenie wyższe. Studia magisterskie ukończyła na wydziale teologicznym ATK w Warszawie, studia podyplomowe z historii ( Uniwersytet Wrocławski). Mieszka w Turku woj. wielkopolskie. Pracuje jako nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącym w Turku. Poezję traktuje jako swoje hobby, a nie styl życia. Nie mówi o sobie: ”jestem poetką”, lecz „piszę bo widzę taką potrzebę”. Twórczość Eli Galoch to próba demaskowania negatywnych przejawów rzeczywistości prowincji polskiej, tego z czym człowiekowi wrażliwemu trudno pogodzić się. Interesuje się filozofią, komputerami, dużo chodzi po górach, lubi mieć bliski kontakt z naturą.

 

redakcja odcinka Maria GIBAŁA

CZYTAJ WIĘCEJ W WYDANIU DRUKOWANYM MIESIĘCZNIKA ” NASZ PRZEMYŚL”

 


Nowe aktywne przejścia dla pieszych

Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu rozpoczął prace nad stworzeniem na terenie miasta kolejnych pięciu aktywnych przejść dla pieszych.

Aktywne przejście dla pieszych mają na celu ochronę pieszego w momencie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Przejście posiada zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, aktywne punktowe elementy odblaskowe, znak drogowy z lampą ostrzegawczą.

W celu poprawienia bezpieczeństwa ruchu pieszych, pięć nowych aktywnych przejść powstanie w następujących lokalizacjach:

  – ul. Generała Władysława Sikorskiego ( w pobliżu skrzyżowania z ul. Biskupa Jakuba Glazera),

– ul. Juliusza Słowackiego ( na wysokości I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu),

– ul. Juliusza Słowackiego (powyżej skrzyżowania z ul. Franciszka Smolki i ul. Waleriana Łukasińskiego),

– ul. Zygmunta Krasińskiego (przed postojem taksówek),

– ul. Zygmunta Krasińskiego ( na wysokości skrzyżowania z ul. Racławicką).

Wartość inwestycji to 418 569,00 zł, z czego kwota 336 320,00 zł pochodzi ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 

Źródło informacji: Zarząd Dróg Miejskich w Przemyślu

Zdjęcia: Kamil Krukiewicz

 

CZYTAJ WIĘCEJ W WYDANIU DRUKOWANYM MIESIĘCZNIKA ” NASZ PRZEMYŚL”


17. Święto Fajki

 

W niedzielę, 26 czerwca na przemyskim Rynku po raz kolejny zagościła jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez w regionie – Święto Fajki. 

Tegorocznemu Świętu Fajki patronowała fajka włoska i pod tym hasłem w niedzielne popołudnie z Rynku wyruszyła kolorowa parada fajkarzy prowadzona przez Częstochowa Pipes&Drums, przemyskich szwejków, a także przedstawicieli przemyskich i krajowych fajczarzy. W pochodzie zmierzającym w stronę Muzeum Dzwonów i Fajek znaleźli się oczywiście Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz Wiceprezydent Anna Maria Antos, a także Prezydent Przemyskiego Klubu Fajki Zbigniew Bednarczyk.

  To właśnie temu znakomitemu gronu przypadł zaszczyt rozpalenia fajki ławeczki, znajdującej się na co dzień niedaleko Muzeum. Co roku właśnie to wydarzenie oficjalnie rozpoczyna święto i jest sygnałem do wspólnej zabawy.

Na przemyskim Rynku przez cały dzień trwał kiermasz rzemiosła, w tym oczywiście samych fajkarzy. O muzyczną oprawę tegorocznej imprezy zadbali XYZ – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu, a także Maciej Lipina&Ścigani, Dave Nilaya czy  Need For Strings. Ponad to na uczestników tegorocznej edycji Święta Fajki czekało wiele dodatkowych atrakcji. W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zaprezentowana została wystawa „Z ziemi i z morza. Cygarniczki i fajki z kolekcji Anity Barycz-Rudner’.

Do tego puzzle przyjaźni polsko-włoskiej, warsztaty malarskiej „Przy Sztaludze”, sztuka kuchni i mody włoskiej, degustacja kuchni włoskiej, „Padwa Północy” czyli niespodzianki z Zamościa i wiele innych atrakcji.

 

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Karnas

CZYTAJ WIĘCEJ W WYDANIU DRUKOWANYM MIESIĘCZNIKA ” NASZ PRZEMYŚL”