E-biblioteka w Przemyślu już działa

Już dziś bez tracenia czasu na dojazd do biblioteki, dźwigania ciężkich tomów – za pomocą jedynie kilku kliknięć możecie zamówić książki i kserokopie z dostawą do domu, skany materiałów do chmury internetowej, wpływać na gromadzenie zbiorów bibliotecznych oraz doskonalić się dzięki udostępnionym kursom e – learningowym. A wszystko to dzięki nowatorskiemu i pilotażowemu w naszym kraju projektowi Podkarpackie e – biblioteki pedagogiczne (2.1 Podniesienie efektywności i dostępności e – usług Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020), który wychodzi naprzeciw potrzebom wymagających i zapracowanych czytelników, umożliwiając im korzystanie z zasobów biblioteki bez wychodzenia z domu. Inicjatorem i głównym koordynatorem projektu jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie.

W ramach projektu zrealizowane zostały trzy kluczowe elementy:

Rozbudowany o nowe funkcjonalności system biblioteczny oraz wdrożony elektroniczny katalog INTEGRO.

INTEGRO zapewnia dostęp do zasobów wszystkich bibliotek pedagogicznych oraz do zbiorów zewnętrznych, do których biblioteki wykupiły dostęp (np. Ibuk Libra). Ponadto katalog umożliwia bezpośredni dostęp do Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej oraz zasobów w ramach bazy Wolne Lektury.

Utworzona aplikacja mobilna do obsługi konta czytelnika w systemie bibliotecznym za pomocą smartfonów / tabletów dla systemów Android, iOS i Windows.

Umożliwia ona pełną obsługę konta czytelnika, analogicznie jak poprzez interfejs www, ale w bardziej przejrzysty sposób zwłaszcza dla osób korzystających ze smartfonów. Zapewnia to dodatkowy kanał dostępu do zasobów biblioteki oraz konta czytelnika. Ponadto uzupełnia sposób przekazywania powiadomień, przypomnień czy ważnych informacji od bibliotekarza.

Uruchomiony portal internetowy bibliotek pedagogicznych województwa podkarpackiego https://pbw.org.pl/.

 Dzięki realizacji projektu zostały uruchomione następujące e – usługi:

Zapis do biblioteki z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP

Użytkownik ma możliwość zapisania się do biblioteki przez Internet, gdy swoje dane może uwierzytelnić przez zaufany profil ePUAP. Dzięki temu konto staje od razu aktywne bez konieczności osobistej wizyty w bibliotece i potwierdzania danych osobowych. Czytelnik będzie mógł od razu po rejestracji z wykorzystaniem uwierzytelnionego profilu ePUAP zamawiać, rezerwować książki/komputery.

Zdalne wypożyczenia i zwroty książek

Zarejestrowany w systemie czytelnik może zamówić książkę z dostawą pod podany w systemie adres. Umożliwia to wypożyczanie książek bez wychodzenia z domu. Wypożyczenia i zwroty książek mogą odbywać się za pośrednictwem kuriera lub poczty. Oczywiście w dalszym ciągu można korzystać z zasobów bibliotek w tradycyjny sposób.

Internetowe zamawianie kserokopii

Czytelnik po zalogowaniu się na swoje konto może zamówić wykonanie kserokopii artykułów z czasopism lub fragmentów książek. Pracownik po otrzymaniu zlecenia wycenia koszt wykonania usługi i po opłaceniu jej przez zamawiającego wykonuje i wysyła kserokopie zgodnie z dyspozycją czytelnika. Dla uproszczenia wykonywanych usług jest wprowadzona możliwość  płatności on-line.

Internetowe zamawianie skanów

Zarejestrowany czytelnik może, poprzez katalog elektroniczny, zamówić skan artykułu z czasopisma lub fragment książki. Pracownik po otrzymaniu takiego zamówienia skanuje wskazany materiał i przekazuje go zgodnie z dyspozycją na adres e-mail lub bezpośrednio do prywatnej chmury bibliotecznej, która jest jednym ze składników portalu.

Prywatna chmura biblioteczna

To wydzielone miejsce na serwerach, umożliwiające czytelnikom przechowywanie własnych plików w portalu oraz odbiór zamówionych skanów z bibliotek. Dostęp do plików jest możliwy przez przeglądarkę internetową po zalogowaniu się do portalu. Dzięki temu rozwiązaniu czytelnik może w łatwy sposób przesłać dokumenty pomiędzy komputerem udostępnionym w bibliotece a swoim prywatnym urządzeniem, niezależnie od tego czy to będzie komputer, tablet czy telefon.

Internetowa rezerwacja komputerów

Czytelnicy, którzy chcą skorzystać z komputerów dostępnych w czytelni mogą zarezerwować dowolne stanowisko przez Internet. Dzięki temu po przyjściu do biblioteki mają pewność, że zastaną wolny komputer, na którym mogą pracować.

 Usługa komunikacji z użytkownikami

W utworzonym portalu zrealizowana jest funkcjonalność bezpośredniej komunikacji z pracownikami poszczególnych bibliotek. Po wejściu na portal możliwa jest bezpośrednia rozmowa przez czat internetowy lub wysłanie zapytania, na które użytkownik otrzyma odpowiedź drogą mailową.

 Zgłaszanie propozycji zakupów z możliwością głosowania

Czytelnicy, po wypełnieniu krótkiego formularza na portalu, mogą zgłaszać propozycje zakupu książek do wskazanej biblioteki lub filii. Propozycje te wyświetlane są w formie listy widocznej dla wszystkich zarejestrowanych w systemie czytelników. Pozostałe osoby mogą głosować na konkretne pozycje wpływając tym samym na kolejność zakupów.

Moduł e-learningowy

Jest to platforma, na której będą umieszczane opracowane przez pracowników biblioteki szkolenia on-line.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nowymi funkcjonalnościami i usługami wynikającymi z realizacji omawianego projektu. Jesteśmy przekonani, że zarówno dla obecnych jak      i nowych użytkowników okażą się one niezwykle atrakcyjną i pomocną formą korzystania z oferty podkarpackiej sieci bibliotek pedagogicznych.

 

 

Na podstawie materiałów projektowych

oprac. Agnieszka Biedroń i Elżbieta Krupa