Gry i Fantastyka w Przemyskiej Bibliotece Publicznej

Gry I Fantastyka to inicjatywa mająca na celu edukację I rozwój w zakresie szeroko pojętej fantastyki i tematów z nią spokrewnionych (kinematografii, literaturze, filozofii, sztuce I tym podobnym). Założenia realizowane są poprzez organizację cyklicznych spotkań, animowanie wolnego czasu oraz prowadzenie prelekcji i paneli dyskusyjnych w zakresie wcześniej wspomnianej tematyki.

W marcu 2016 roku niewielką grupą znajomych podczas towarzyskiego spotkania wpadła na pomysł, aby zacząć organizować otwarte spotkania dyskusyjne dotyczące zagadnień oscylujących wokół fantastyki. Na początku ta informacja przekazywana była w kręgu znajomych, jednak już po krótkim czasie na Facebooku została utworzona grupa o roboczej nazwie Project Foundry.                         Jej zadaniem było wyjście do wszystkich zainteresowanych tematyką proponowaną przez osoby odpowiedzialne za jej założenie. Pierwsze spotkanie odbyło się już w następnym miesiącu, w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu zbierając około dwudziestu osób. Wtedy ustalono, że formuła spotkań będzie zależna od inwencji osób, które będą chciały opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, nie ograniczając się do odgórnie narzuconych przez organizatorów pomysłów. Idea ta zaowocowała szybkim przypływem pasjonatów fantastyki oraz tych, którzy chcieli by się z nią zaznajomić. Z początku tematyka spotkań nie odbiegała za bardzo od treści ściśle związanych z fantastyką, pośród punktów programu znalazły się m.in.: kurs rysunku, filmowe koło dyskusyjne I prelekcja na temat gier fabularnych. Dzięki reklamie grupa miała możliwość udziału w pikniku zorganizowanym przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, podczas którego doszło do przełomu w postaci nawiązania współpracy z Przemyską Biblioteką Publiczną. Zaowocowało to udostępnieniem grupie Mediateki przy ul. Grodzkiej 8 jako miejsca spotkań. Już po kilku spotkaniach Project Foundry zmieniło nazwę na polską, bardziej precyzyjną – Gry I Fantastyka. Po miesięcznej przerwie w sierpniu GiF wystartował ze stałą formułą zakładającą spotykanie się co drugi piątek, z maksymalnie trzema punktami programu.

Panele tematyczne w trakcie rozwoju działalności obejmowały: kino surrealistyczne, kino grozy, filmowe bloki dyskusyjne, literatura sci-fi, fantasy, weird-fiction, komiksy, survival, broń biała, sztuki walki, rysunek, pirotechnika, chemia I wiele innych.

Spotkania są całkowicie darmowe i otwarte dla wszystkich – każdy, kto chce spróbować spędzić swój czas w niezwykłej, “gifowej” atmosferze , wszelkie informacje na temat nadchodzących inicjatyw grupy znajdzie na portalu facebook pod adresem: facebook.com/foundryproject/