Gry planszowe – sposób nie tylko na długie zimowe wieczory

Po raz trzeci SP nr 15 w Przemyślu zorganizowała „Popołudnie z grami planszowymi”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I-VII – zainteresowanie wydarzeniem było ogromne. Uczestniczyli w nim także rodzice oraz nauczyciele. Ci ostatni przekonywali dzieci i młodzież, iż miłośnicy gier planszowych zyskują podwójnie, potrójnie, poczwórnie…

Popularne niegdyś planszówki, wyparte w dobie cyfryzacji przez gry komputerowe, odeszły na jakiś czas w niepamięć. Teraz jednak ponownie powracają do łask. Stwarzają bowiem możliwość  nieograniczonego  rozwoju. Siła gier planszowych wynika z ich różnorodności. W przypadku tej rozrywki każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieją gry obliczone typowo na zabawę oraz poważne propozycje dla zaawansowanych graczy. Granie w planszówki to przede wszystkim cenny, osobisty kontakt z drugą osobą, o czym  przekonali się 12 grudnia br. uczniowie „piętnastki”. Pomagają one także w doskonaleniu bądź rozwijaniu procesów i zdolności orientacyjno-poznawczych. Podczas gry kształtują się u dzieci umiejętności, które rzutują na proces prawidłowego, skutecznego uczenia się, tj. planowa realizacja zamierzeń, koncentrowanie uwagi na wybranym przedmiocie, spostrzegawczość i wyobraźnia, pamięć, zdolność analizy i syntezy, porównywania oraz obserwacji. Ponadto gracz kształci swoje zmysły, doskonali sprawność motoryczną, wzbogaca wiedzę o świecie, a także o samym sobie, to znaczy poznaje swoje możliwości i uczy się je oceniać – uświadamiali dzieciom i młodzieży nauczyciele.

Dwugodzinne spotkanie było doskonałą okazją do integracji i bliższego poznania się uczniów poszczególnych klas oraz interakcji uczeń – rodzic– nauczyciel (w realiach innych aniżeli zazwyczaj).