Kulminacja projektu Eden sztuki – „Od juniora do seniora”.

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK oferuje kulturę przyjazną, odbiorców traktuje jak partnerów, a ofertę programową układa tak, aby każdy znalazł w niej coś odpowiedniego dla siebie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska lokalnego PCKiN ZAMEK wprowadza w życie coraz więcej własnych projektów. Jednym z nich jest EDEN SZTUKI autorstwa Renaty Nowakowskiej szefowej tej instytucji. Jest to interdyscyplinarna i międzypokoleniowa inicjatywa, która ma na celu przełamywanie stereotypów i konfrontowanie różnych spojrzeń. Projekt pobudza do wymieniania się wiedzą i umiejętnościami, do wspierania w tych obszarach, gdzie starsi i młodsi mogą się uzupełniać. EDEN SZTUKI to swoisty most pokoleniowy, który ma choć po części uratować gromadzoną przez całe życie wiedzę. Pokazać, że seniorzy ciągle są „skarbnicą wiedzy i mądrości”, a juniorzy stają się dla starszych przewodnikami po świecie nowych technologii. Projekt obala rodzące się stereotypy i uzupełnia brak naturalnych przestrzeni do kontaktów międzypokoleniowych.  Zawiera różnorodne elementy kulturotwórcze – od koncertów i przedstawień teatralnych po wystawy, konkursy i warsztaty. Eden sztuki – „Od juniora do seniora” jest rozłożony w czasie i trwa od 18 września do 21 listopada 2015 r. Jego przedostatnim elementem skupiającym jak w soczewce wszystkie założenia i cele była wystawa „W starym sklepie” obrazująca sklep Wokulskiego z powieści Bolesława Prusa „LALKA”. Na tę okoliczność zamkowe przestrzenie przyjęły postać XIX–wiecznego sklepu z „Pamiętników starego subiekta”. Ale od początku. Już przed wejściem do zamkowych wnętrz stał słup ogłoszeniowy, który obwieszczał o tym wydarzeniu. Po otwarciu wejściowych drzwi stylizowany entourage witał przybywających gości. Tematyczne elementy wystroju przypominały, że tego wieczoru wszystko ”kręci się” wokół „Lalki” Bolesława Prusa. W foyer ustawione były manekiny i sztalugi z wizerunkami bohaterów filmowej ekranizacji tej powieści. Wokół przechadzało się wiele osób strojem przypominających, że epoka Wokulskiego właśnie powróciła.
Zanim jednak zaproszono gości do sklepu Wokulskiego, na zamkowej scenie odbyło się rozstrzygnięcie filmowego konkursu z nagrodami „Most międzypokoleniowy” ogłoszonego w szkołach ponadgimnazjalnych. Odczytano werdykt i oczywiście wręczono nagrody, a były to bardzo ostatnio popularne głównie wśród młodzieży tablety. Na zakończenie tej części wieczoru zaprezentowano trzy zwycięskie filmy.
Po filmowym seansie przyszedł czas na najważniejszy punkt tego wieczoru. Przybyli goście z widowni przeszli do zamkowej Galerii, aby przenieść się w czasie i w namacalny sposób zobaczyć w jakich sklepach dokonywali zakupów nasi przodkowie – przynajmniej ci, którzy chadzali do sklepu starego subiekta. Nie była to jednak prezentacja „na sucho”. Wśród towarów z epoki, scenkę ze słynnej powieści Prusa zaprezentowali aktorzy przemyskiego Teatru „Fredreum”. Niestety, nie wszyscy jednocześnie mogli obejrzeć fragmenty „Lalki”. Liczba chętnych przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Była za duża, żeby pomieścić wszystkich „na raz”. Aktorzy musieli – i zrobili to z ogromną przyjemnością – zagrać dwa razy, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani. Po sklepowo-teatralnych prezentacjach na uczestników tego niezwykłego wieczoru czekały kolejne niespodzianki. Na półpiętrze przygotowany był bufet, który serwował ciepłe napoje i słodkości. Można było również na specjalnie przygotowanym tle zrobić sobie pamiątkową fotografię. Zdjęcia wykonywał profesjonalny fotograf aparatem „z epoki” – tak przynajmniej wyglądał. Wszystko oczywiście bezpłatnie.
Zapraszamy na Zamek Kazimierzowski 21 listopada o godz. 18.00 na zakończenie projektu. Wtedy to odbędzie się koncert zatytułowany „Przemyskie retro”.