Kulturalny remanent – nowa rubryka na naszym portalu „VI NADSAŃSKIE SPOTKANIA POETYCKIE”

Tak Kulturalny remanent . Postanowiliśmy wprowadzić dzisiaj nową rubrykę na naszym portalu „KULTURALNY REMANENT”. Troszeczkę się nazbierało „staroci” które są bardzo wartościowe a z wielu powodów nie ukazały się ani drukiem ani filmem, ot czasem tak bywa, że coś zostaje nie zrealizowane i potem odchodzi w zapomnienie. Więc decyzja robimy remanent i wstawiamy stare nowe materiały w tym szczególnym miejscu o nazwie REMANENT.

Na początek VI NADSAŃSKIE SPOTKANIA POETYCKIE. Materiał z października 2020 który wprawdzie ukazał się fragmentami ale w całości dopiero dzisiaj.

Oto i on materiał reporterski i filmowy w całości

Kolejne już VI NADSAŃSKIE SPOTKANIA POETYCKIE przeszły do historii. Zostały zorganizowane jak zwykle przez RSTK w Przemyślu oraz Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Tradycją jest, że Spotkania oficjalnie rozpoczynają się na Sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego. W przeddzień poeci – w tym roku, Teresa Paryna, Mateusz Pieniążek i Tadeusz Tłuścik odwiedzili szkoły podstawowe gdzie odbyły się spotkania autorskie z młodzieżą.

Dzień galowy Nadsańskich Spotkań Poetyckich to również imprezy towarzyszące. Wernisaż  wystawy malarstwa Teresy Paryny „Poezja obrazu”. Koncerty i wiele innych epizodów uzupełniających to doroczne święto poezji w Grodzie nad Sanem.

Wystawę jak i galę pokonkursową otworzyła dyrektor PCKiN Zamek Renata Nowakowska podkreślając długoletnią, korzystną dla obu stron współpracę. Dodała przy tym, iż we wrześniu br. poeci z RSTK w Przemyślu wzięli udział w zorganizowanym przez Zamek czytaniu poezji Leśmiana, co można do dnia dzisiejszego zobaczyć na oficjalnym kanale  zamkowej strony YouTube.

Tego wieczoru scena Zamku Kazimierzowskiego zabrzmiała poezją. Poezją rozstrzygniętej w tym dniu kolejnej edycji konkursu poetyckiego „O wstęgę Sanu” połączonego z ogłoszeniem wyników.

Tegoroczna sytuacja związana z pandemią ograniczyła przybycie laureatów konkursu, wiersze nagrodzonych jednak wybrzmiały. Jury ogłaszając wyniki postanowiło zaprezentować nagrodzoną twórczość czytając wiersze nieobecnych autorów. Ci natomiast którzy zdecydowali się przyjechać odebrali nagrody i zaprezentowali swoją twórczość. Wyjątkowym wydarzeniem i bardzo poruszającym było połączenie się on-line z Adamem Ladzińskim  laureatem drugiej nagrody, który na dużym ekranie podziękował za wyróżnienie oraz przeczytał swój nagrodzony wiersz.

Finałem VI NADSAŃSKICH SPOTKAŃ POETYCKICH był koncert duet Kasia & Tomek z Lublina.

Koncert pod tytułem „Wiem o Tobie” to wędrówka po ambitnej piosence autorskiej. Państwo Szczepaniakowie to małżeństwo które połączyło swoją pasję i prezentuje ją na scenie. Kasia (wokal) pisze teksty a Tomek (gitara akustyczna) komponuje i aranżacje. Jest to ambitna poezja śpiewana oparta na własnych przeżyciach i refleksjach.

Kolejny dzień Nadsańskich Spotkań to konferencje tematyczne i kolejne koncerty, otwarcia wystaw. Tym razem siedzibą tych wydarzeń były sale RSTK Przemyśl.

Na ile pozwoliło miejsce oraz możliwości transportu swoich prac, Agnieszka Szady z Lublina pokazała wystawę obrazów „Konie prawdziwe, konie wyśnione” w mini galerii RSTK – „Galeria I piętro”.

Natomiast w sali koncertowej użyczonej przez Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu sobotni wieczór to wykłady związane z poezją.

„Haiku – ulotność chwili” to wykład Agnieszki Szady z Lublina a „Mechanika poezjowania i jej potrzeba” to kolejna prelekcja tym razem dr Mateusza Pieniążka.

Tradycją już jest że podczas drugiego dnia Nadsańskich Spotkań uczestniczący poeci prezentują swoje nowości wydawniczy które udało im się wydać w ostatnim roku. Wśród prezentujących byli między innymi Maria Gibała, Wiesław Hop, Agata Litwin, Teresa Paryna, Mateusz Pieniążek, Iwona Świerkula i Mieczysław Szabaga.

Na zakończenie tego bloku sesyjno- literackiego ze swoją twórczość zaprezentowały się zaproszone z Białegostoku Beata Kulaga i Grażyna Cylwik, które zaprezentowały swoje tegoroczne wydania. Było to pewne odstąpienie od reguły prezentacji rodzimej twórczości ale organizatorzy chcieli nie tylko zaprezentować twórczość obu Pań ale uhonorować w ten sposób ich wielki trud dotarcia na przemyską imprezę.

Kolejnym punktem bogatego w różnorodność tematyczną dnia był koncert Jolanty Stachurskiej z Krakowa. Śpiewająca poetka zaprezentowała swój autorski wieczór – „Paprocie kwitnących ogrodów”.

Finał Nadsańskich Spotkań to wykład on-line dr Jana Zięby  „Poezja – misja niemożliwa. Refleksje o Bolesławie Leśmianie”.

Tak dobiegły końca różnorodne, obfitujące w interesujące spotkania z poezją, muzyką i malarstwem, VI Nadsańskie Spotkania Poetyckie 2020. Nawiązując do tematu wykładu dr Jana Zięby o Bolesławie Leśmianie można powiedzieć – Nadsańskie Spotkania Poetyckie, misja spełniona.