Pomóżmy przemyskiemu muzeum kupić obraz Mariana Strońskiego

Do końca akcji pozostało zaledwie 8 dni, potrzebna kwota to 7 tys. zł, do dnia dzisiejszego wsparło ją 59 osób, dzięki którym udało się uzbierać  5703 zł.

Każdy kto wesprze akcję, może wybrać dla siebie jedna lub kilka nagród,  które zostaną wręczone  po zakończeniu akcji na uroczystym wernisażu w Muzeum Historii Miasta Przemyśla w obecności mediów. Wejdź na stronę  https://polakpotrafi.pl/projekt/widok-z-dubrownika  i wybierz swoja nagrodę!

Zebrane środki przez portal PolakPotrafi.pl pomogą zakupić obraz oraz pokryć koszty transportu obrazu, który znajduje się jeszcze na terenie Polski. Po zebraniu 7 tys. złotych obraz trafi do Muzeum Historii Miasta Przemyśla na wystawę stałą.

Autorem obrazu jest malarz z Przemyśla, Marian Stroński uważany za najwybitniejszego malarza przemyskiego spośród działających w naszym mieście na przestrzeni wieków. To artysta obdarzony wybitnym talentem a jego dzieła z powodzeniem konkurują z pracami twórców mu współczesnych, zachowały swą wartość i świeżość do czasów obecnych.

Oto obraz, który chce kupić MNZP i prosi Was o wsparcie: 2584dd909cd79342d72e5cf0c4fa85d2 

Marian Stroński z Przemyślem związany był przez większość swojego życia. Urodzony w 1892 roku w Łozowej koło Tarnopola przyjechał do miasta nad Sanem jako ośmioletni chłopiec; tu się kształcił i tutaj powrócił po studiach w akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Wiedniu. Aż sześć lat zajęła mu służba wojskowa, najpierw w wojsku austriackim, później w wojsku polskim. Okres międzywojenny to czas wytężonej pracy twórczej owocującej wieloma znaczącymi wystawami malarstwa oraz w mniejszym zakresie grafik w Przemyślu, Lwowie, warszawie, Katowicach, Łodzi, Paryżu. Prezentował na nich prace przedstawiające: pejzaże, weduty, portrety, sceny rodzajowe oraz martwe natury. Odbywał podróże artystyczne po Polsce, Włoszech, Bałkanach oraz do Paryża. W tym czasie wykonywał polichromie w wielu kościołach, także w Przemyślu w kościele oo. Salezjanów; część prac posiadała charakter konserwatorski, na przykład w hali przemyskiego dworca kolejowego; także jego autorstwa są freski w restauracji dworcowej. W rodzinnym mieście zajmował się dydaktyką w założonej przez siebie szkole malarstwa i rysunku. W 1936 roku zamieszkał w warszawie, gdzie we wrześniu 1939roku zniszczeniu uległo jego mieszkanie wraz z nagromadzonym w pracowni dorobkiem i kolekcją zabytków. Od wybuchu wojny Stroński związał się już na stałe z Przemyślem. Tutaj założył rodzinę, prowadził działalność edukacyjną dla młodzieży, malował. jego twórczość była w dużym stopniu kontynuacją pierwotnych dokonań. W latach pięćdziesiątych zdominowała ja abstrakcja. Uczestniczył dość aktywnie w życiu artystycznym regionu, wystawiał, brał udział w konkursach, otrzymywał nagrody. Zmarł w 1977 roku.