AMAL ODWIEDZIŁA PRZEMYŚL, ABY SPOTKAĆ SIĘ Z UCHODŹCAMI Z UKRAINY I ICH RODZINAM

Między 10 a 14 maja 2022 roku Amal odwiedziła Polskę w ramach pierwszego dużego wystąpienia po ukończeniu wyprawy z Gaziantep do Manchesteru w 2021, w trakcie której przebyła 8000 kilometrów.

Amal została zaproszona do Polski przez instytucje kultury i organizacje humanitarne, przy wsparciu prezydentów miast Lublina, Krakowa i Przemyśla, urzędów miast, Ambasady Ukrainy w Polsce i Konsulatu Ukrainy w Lublinie, aby odwiedzić dzieci z Ukrainy i ich rodziny. Przywiezie niezbędnie potrzebną pomoc, skupiając się na wsparciu małych dzieci.

Wśród partnerów, osób i instytucji wspierających wydarzenie są: Ambasada Ukrainy w Polsce, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Warsztaty Kultury w Lublinie, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Opera Krakowska, Teatr KTO w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Instytut Polska – Ukraina, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, Centrum Kultury Zamek w Przemyślu, Centrum Pomocy Humanitarnej w starej hali Tesco w Przemyślu, Fundacja Choose Love, The Shapiro Foundation, Fundacja Folkowisko i Fundacja PepsiCo.

Od pierwszych kroków swojej podróży z Syrii do nowego domu w Manchesterze trzy i półmetrowa lalka Amal stała się symbolem praw człowieka reprezentującym miliony dzieci, które na uchodźctwie zostały rozdzielone od swoich rodzin.

Dyrektor artystyczny Amir Nizar Zuabi mówi:

„W czasach bezprecedensowych zmian na całym świecie podróż Amal przekracza granice, jest ponad polityką czy językami, opowiadając nową historię naszego wspólnego człowieczeństwa. Upewnia się, że świat nie zapomni o milionach przesiedlonych dzieci, spośród których każde ma przecież potencjał do ubogacenia społeczności, w których – mamy nadzieję – odnajdą schronienie”.

Wiceprezes fundacji Folkowisko Aleksander Sola dodał:

„Mamy nadzieję, że Amal przyciągnie uwagę świata do kryzysu uchodźczego, którego Europa nie widziała na taką skalę od końca II wojny światowej. Amal jest symbolem milionów uchodźców, którzy musieli opuścić swoje domy. Fundacja Folkowisko angażuje się w pomoc Ukrainie od początku wojny. Nasze korzenie to szerzenie kultury, dlatego tak ważny jest dla nas przekaz artystyczny Amal”.

Zanim MAŁA AMAL dotarła do Przemyśla Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun powiedział:

„Bardzo cieszymy się, że mała Amal odwiedzi Przemyśl. Jej wizyta w mieście graniczącym z krajem, w którym toczy się wojna, będzie symbolem wołania o pokój, spokój i człowieczeństwo”.

W Polsce Amal odwiedziła:

  • Lublin: Amal spotkała się z dziećmi i ich rodzinami, a także z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem. Partnerem akcji były Warsztaty Kultury, a wparcie zapewnił Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie.
  • Przemyśl: Amal została przywitana w mieście położonym blisko granicy z Ukrainą, po czym odwiedziła Centrum Pomocy Humanitarnej w starej hali Tesco, gdzie spotkała się z przesiedlonymi rodzinami. Partnerami akcji byli prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, Urząd Miejski w Przemyślu, Centrum Kultury Zamek w Przemyślu i Centrum Pomocy Humanitarnej w starej hali Tesco w Przemyślu.
  • Kraków: Amal spotkała się z niedawno przybyłymi dziećmi i ich rodzinami, a także z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, partnerami wydarzenia była Opera Krakowska, Teatr KTO, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Instytut Polska-Ukraina.

Wszystkie wydarzenia wsparła Ambasada Ukrainy w Polsce.

Przemarsz Amal z Syrii do Manchesteru w Wielkiej Brytanii w 2021 roku na żywo obserwował prawie milion ludzi, a w mediach społecznościowych śledziły ją aż dziesiątki milionów. Dzieci z 65 krajów dalej utrzymują z nią kontakt dzięki materiałom wykorzystywanym w programach nauczania.

Jej pilna wiadomość dla świata to: „Nie zapominajcie o nas”.

 

Amal to trzy i półmetrowa lalka małej uchodźczyni. Jej imię to po arabsku „nadzieja”. Stworzyła ją Handspring Puppet Company. Ich lalki do wielkiego hitu War Horse uczyniły z Handspring jedną z najważniejszych firm lalkarskich na świecie. Firma uważa Amal za swoje arcydzieło.

Do jej obsługi potrzebne są trzy osoby: jedna na szczudłach, która jest też odpowiedzialna za poruszanie twarzą i po jednej na każdą rękę. W zespole są lalkarze z całego świata, w tym osoby z doświadczeniem uchodźczym. Amal wykonano z włókna węglowego i trzciny.