„Bywałem tutaj…” – mija 25 lat od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu

Pewnie jesteście zdziwieni dlaczego akurat na naszym portalu opisujemy to wydarzenie.

Spieszę wyjaśnić.

Od pewnego czasu współpracujemy z PKL Spółka Akcyjna i będziemy informować co się dzieje u Nich a podyktowane jest to faktem że jedna z kolei PKL już niedługo wystartuje w Bieszczadach.

 

6 czerwca 1997 rok zapisał się na trwałe w historii Zakopanego oraz Polskich Kolei Linowych. 25 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II wjechał koleją linową PKL na Kasprowy Wierch podziwiając panoramę Tatr. Ogromne przeżycie duchowe, wzruszenie oraz chwile, o których trudno zapomnieć – tak dziś pracownicy PKL wspominają tamten dzień.

Jan Paweł II górami zafascynowany był od zawsze i to właśnie góry ukochał w sposób szczególny. Nic więc dziwnego, że górale od lat zabiegali o wizytę Papieża w Zakopanem. Ten szczególny moment dla całej społeczności Zakopanego i regionu nadszedł  w czerwcu 1997 roku, gdy Ojciec Święty zawitał z pielgrzymką do stolicy polskich Tatr.
Tamte wydarzenia z pewnością na trwałe zapisały się w pamięci mieszkańców Zakopanego. Niezapomniane przeżycie i emocje czekały również na ówczesnych pracowników Polskich Kolei Linowych. 25 lat temu, dokładnie 6 czerwca niespodziewanie kolumna samochodów z Ojcem Świętym pojawiła się w Kuźnicach tuż przed ostatnim wjazdem kolei PKL na Kasprowy Wierch. Wizyta nie była zaplanowana a sam Jan Paweł II przyjechał w Tatry, by pomodlić się i odpocząć w górach – tak jak lubił najbardziej. Po tamtych odwiedzinach pozostał między innymi wpis w księdze pamiątkowej PKL „Benedicite montes Dominum – Góry błogosławcie Pana”, tablica upamiętniająca wydarzenie, a także mnóstwo niezwykłych wspomnień.

Spotkanie Ojca Świętego z pracownikami PKL, czerwiec 1997 r.

Spotkanie Ojca Świętego z pracownikami PKL, czerwiec 1997 r.

– Dla PKL to było niezwykłe wydarzenie, które w pamięci i w sercach nas wszystkich pozostaje do dziś. Jan Paweł II był bardzo ważną i znamienitą postacią, to była ogromna radość i zaszczyt, że był Pasażerem PKL. Tak się składa, że 6 czerwca mam urodziny, więc tamten dzień dla mnie był dodatkowo szczególny, zwłaszcza że otrzymałem od Ojca Świętego różaniec. Nie mogłem sobie wymarzyć piękniejszego prezentu

– wspomina Paweł Murzyn, wieloletni i emerytowany już pracownik PKL.

Papież od zawsze zachwycał się górami i potrafił korzystać z ich uroków jak nikt inny. Sam wielokrotnie podkreślał, że to właśnie góry są mu bardzo bliskie. W Zakopanem pozostało po Ojcu Świętym wiele pamiątek, m.in. papieskie narty z herbem Watykanu, galerie zdjęć, tablice upamiętniające tamto wydarzenie, zrealizowano także film „Jan Paweł II w Tatrach – wybrane wspomnienia”.
Do dziś w budynku górnej stacji kolei PKL na Kasprowym Wierchu można oglądać zdjęcia i filmy dotyczące wizyty oraz pamiątki należące do Ojca Świętego Jana Pawła II. W gablocie prezentowane są narty i kurtka narciarska Papieża, a także przedmioty używane podczas górskich wędrówek przez osoby podróżujące wraz z Ojcem Świętym.

Gablota na Kasprowym Wierchu dedykowana Ojcu Świętemu

Gablota na Kasprowym Wierchu dedykowana Ojcu Świętemu

Górale doskonale pamiętają ostatnią pielgrzymkę Ojca Świętego do Zakopanego z 1997 roku. W Zakopanem w czerwcu co roku obchodzone są uroczystości upamiętniające wizytę Ojca Świętego w stolicy polskich Tatr. W tym roku również zaplanowano wystawy, koncerty, spektakle oraz uroczyste czuwania i nabożeństwa mszalne.

Przygotowujemy wraz z PKL kolejne informacje, oczekujcie i czytajcie co PKL szykuje jeszcze w tym roku.

Z oficjalnych źródeł wiemy że tak długo wyczekiwana inwestycja na Solinie wystartuje jeszcze w te wakacje.