Henryk Sawka polski rysownik i satyryk w PCKiN Zamek

Spotkaniu w ramach Bieszczadzkiego Lata z Książką towarzyszyła postać Henryka Sawki oraz wystawa jego wystawa prac.
Henryk Sawka to znakomity polski rysownik i satyryk. Na stałe współpracuje z NEWSWEEKIEM. Debiutował w tygodniku „itd.”. Laureat najbardziej prestiżowych nagród: „Złotej Szpilki” i „Złotego Medalu Satyrykonu”.
Wnikliwy obserwator sceny politycznej i obyczajów Polaków. Przywiązuje dużą wagę do tekstu twierdząc, że rysunek bywa niekiedy pre-tekstem do dymka. Rysując korzysta z technik tradycyjnych oraz nowoczesnych narzędzi multimedialnych.
Miłośnik tenisa i jeździectwa – Mistrz Polski Artystów w Ujeżdżeniu. Wielokrotny juror przeglądów kabaretowych m.in. PaKi oraz SZPAKa. Autor tekstów satyrycznych i parodii. Założyciel zespołu „Sawka Klezmer Band”. Autor felietonów radiowych „Panie Sawka weź Pan to narysuj” i filmów rysunkowych „Wstawki Sawki”. Fan: koni huculskich oraz westernowych, Woody`ego Allena i Quentina Tarantino. Jego oryginalne prace można zobaczyć w autorskiej galerii w Szczecinie, na stronie Sawka.pl oraz oczywiście na łamach Newsweek`a.
To niezwykłe przemyskie spotkanie z nietuzinkowym człowiekiem – rysownikiem, satyrykiem i ilustratorem odbyło się w Sali Kominkowej Zamku Kazimierzowskiego, a poprowadził je Jerzy Kisielewski.
Długa kolejka po wpisy i autografy w książkach z ilustracjami Henryka Sawki jest dowodem dużej popularności , niesłabnącego powodzenia u odbiorców oraz dużym uznaniu w Polsce i na świecie.