Hojność mieszkańców Przemyśla podczas 25 Finału WOŚP

Przez ostatnie ćwierć wieku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy  pomogła praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju.  Jest to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców i każdego grosza wrzuconego do puszki.

W tym roku zagrała dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. W Przemyślu po raz kolejny padł rekord ilości uzbieranych pieniędzy. Na ulicach Przemyśla kwestowało 75 wolontariuszy, którzy mogą mieć powody do dumy, 93.456,23 pln. to kwota, którą ogłosił Sztab WOŚP w Przemyślu. Jak nas poinformował szef sztabu WOŚP w Przemyślu Paweł Haliniak, ta kwota wzrośnie gdyż nie zostały jeszcze ujęte w rozliczeniu obce waluty.

 Imprezę w Galerii Sanowa prowadzili Katarzyna Prokopowicz i Jaromir Barański,  zachęcali do uczestnictwa w zabawie i wspierania WOŚP. Galeria tętniła życiem, przygotowano mnóstwo atrakcji muzycznych, tanecznych i sportowych. Przez cały dzień na scenie odbywały się występy przemyskich artystów, a w ich trakcie liczne animacje dla dzieci tj. gry i  zabawy sportowe, malowanie buziek, modelowanie baloników i kącik plastyczny, w którym powstało gigantyczne serce przygotowane przez dzieci. Został również zorganizowany kiermasz gadżetów WOŚP, który cieszył się dużym zainteresowaniem, widać było po ilości osób ubranych w koszulki z napisem ,,25 Finał WOŚP”

Koncert muzyczny Dominiki Barabas  rozbawił widzów i przygotował na gwiazdę wieczoru Kasię Wilk, która po raz pierwszy śpiewała podczas Finału WOŚP. Powiedziała nam, że to dla niej wielkie szczęście i prawdziwy zaszczyt uczestniczyć w takim wydarzeniu. Po raz pierwszy gościła w Przemyślu i zauroczyła się naszym miastem i jego mieszkańcami. Na zakończenie emocjonującego dnia  było tradycyjne  „Światełko do Nieba” przed Galerią Sanowa.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka to wydarzenie, o którym mówi cały świat, ale WOŚP pracuje przez cały rok, prowadzi pięć programów medycznych i jeden edukacyjny.

  1. Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej
  2. Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u noworodków.
  1. Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii
  2. Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u wcześniaków
  3. Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

Do 2008 roku prowadzony jest także Ogólnopolski Program Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą.

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”, w ramach tego programu udzielania pierwszej pomocy uczą się nauczyciele szkół podstawowych, którzy następnie przekazują wiedzę swoim uczniom. WOŚP zaopatruje szkoły w środki dydaktyczne (fantomy, podręczniki, płyty DVD). Na naszym terenie od lat prowadzi ten program Małgorzata Stec nauczycielka jednej ze szkół podstawowych w Powiecie przemyskim, która po raz kolejny  godnie reprezentowała nasze miasto podczas 25 Finału WOŚP w Warszawie u boku Jurka Owsiaka.