Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne

Prawdziwe Święto muzyki klasycznej, ponad trzydzieści dni festiwalowych,  dwanaście koncertów i  wiele gwiazd światowego formatu.  Tak w skrócie można opisać jedną z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu – Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne, które organizowane jest od 17 lat.

Organizatorzy zadbali o różnorodność tematyczną poszczególnych koncertów i obecność  mega gwiazd.  Rozpiętość gatunków muzycznych i jakość koncertów powoduje stale rosnące  zainteresowanie festiwalem w Polsce i za granicą.  O jakości tegorocznego festiwalu w Przemyślu  świadczy również  fakt, że min. przyjechał wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer.

Siedemnasta edycja Salezjańskiego Lata obfitowała w wydarzenia współczesnej muzyki poważnej oraz tej z przed wieków. Gościła artystów z Wielkiej Brytanii, Węgier, Ukrainy, Meksyku oraz Polski. Jednym z nich był uczestnik konkursu Chopinowskiego Piotr Nowak, była również wspaniała uczta dla miłośników Jazzu. Wszyscy melomani, którzy uczestniczyli w festiwalu obcowali z muzyką rożnych gatunków i wykonawcami na najwyższym poziomie.

Scena Zamku Kazimierzowskiego gościła operę barokową, a przemyskie kościoły – Kościół Salezjanów, Ojców Karmelitów czy Katedra Greckokatolicka  zamieniały się w sale koncertowe i w swoich  murach uwalniały muzykę sakralną.

Festiwal Salezjańskie Lato Muzyczne wpisał się już na stałe do kalendarza kulturalnego w Przemyślu, międzynarodowa jakość pozwala wystawiać najwyższą ocenę  i trzymać melomanów w niepewności co nowego w kolejnych latach przygotują dyrektor artystyczny Tomasz Ślusarczyk oraz dyrektor PCKiN Zamek Renata Nowakowska współorganizator festiwalu.