Stowarzyszenie Terapii przez Sztukę „KATARSIS” powstało pod koniec 2012 roku w Przemyślu z inicjatywy grupy terapeutów i rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie, wspieranie i propagowanie działalności związanej z profilaktyką, terapią m.in. poprzez zajęcia terapeutyczne dla dzieci i dorosłych szczególnie dla osób niepełnosprawnych.
Do tej pory stowarzyszenie organizowało- w odpowiedzi na zapotrzebowanie- szereg zajęć terapeutycznych: teatralne, plastyczne, muzykoterapeutyczne, sportowo-rehabilitacyjne, ceramiczne. Obecnie z zajęć korzystają dzieci i młodzież z różnymi zaburzeniami rozwoju: autyzmem, dziecięcym porażeniem mózgowym, zespołem Downa, i innymi zespołami neurologicznymi.
W ostatnim czasie wspólnym wysiłkiem członków stowarzyszenia, przyjaciół i sponsorów udało się wynająć i wyremontować salę do zajęć terapeutycznych. W Sali odbywają się już spotkania grup dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
27 stycznia br. Odbyło się oficjalne otwarcie nowego lokalu. W spotkaniu udział wzięli członkowie, oraz zaprzyjaźnione osoby i organizacje z Przemyśla-Towarzystwo Muzyczne w Przemyślu, Fundacja „TotuToTam”, Pracownia „Ceramika na Granicy”, była to okazja do podsumowania dotychczasowych wspólnych działań oraz zaplanowania kolejnych w przyszłości.
Obecnie stowarzyszenie Katarsis chciałoby rozszerzyć ofertę zajęć o nowatorską terapię Metodą Tomatisa. Metoda Tomatisa® to naturalny sposób stymulacji neurosensorycznej. Metoda ta została opracowana przez francuskiego lekarza i naukowca, Alfreda Tomatisa, wykorzystuje najnowsze technologie by stymulować mózg za pośrednictwem układu słuchowego w celu przywrócenia odpowiedniego poziomu uwagi słuchowej. Metoda Tomatisa® to alternatywne podejście pedagogiczne, zapewniające naturalną i skuteczną stymulację mózgu. Stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod terapeutycznych i leczniczych.
Członkowie stowarzyszenia Katarsis przez ostatni rok podejmowali szereg działań, by zebrać potrzebne fundusze na zakup sprzętu. Obecnie by móc sfinalizować przedsięwzięcie, stowarzyszenie zorganizowało zbiórkę na portalu ” Polak potrafi”.
Komu trening Tomatisa może pomóc?
W grupie ryzyka zaburzeń uwagi słuchowej mogą znaleźć się dzieci:
- z opóźnionym rozwojem psychoruchowym,
- z opóźnionym rozwojem mowy
- z nawracającymi zapaleniami uszu (deprywacja słuchowa),
- po urazie emocjonalnym na każdym etapie rozwoju, adoptowane, oddzielone od matki,
- z zaburzeniami mowy (jąkaniem, wadami wymowy),
- z zaburzeniami koncentracji uwagi na komunikatach zewnętrznych (słyszy, ale nie słucha),
- z dysleksją i dysgrafią,
- z trudnościami szkolnymi (w nauce, zachowaniu, przystosowaniu do norm),
- z nadpobudliwością ruchową, ADHD,
- z zespołem Aspergera, autyzmem,
- z trudnościami w nauce języków obcych,
- z zaburzeniami integracji sensorycznej.