Po raz trzeci do Wioski Fantasy w Kuńkowcach zjechali rekonstruktorzy odtwarzający wczesne średniowiecze.
Wydarzenie miało pod wieloma względami walory edukacyjne. Od pokazów i warsztatów: przędzenia, tkania, kowalstwa, garncarstwa, solowarstwa, zielarstwa, filcowania, pisania gęsim piórem, motania motanek po warsztaty taneczne. Gra terenowa dla dzieci wprowadzała je w tajniki dawnych rzemiosł, historyczny hnefatafl uczył strategii, a kubb i test na woja i wojowniczkę zręczności. Omawiane były szczegółowo stroje Słowianina i Słowianki, a także wikinga. Można nawet było przymierzyć zbroję i sprawdzić, ile waży tarcza i miecz.
https://drive.google.com/file/d/1MzMGX7BXaJNg5EnMQExLzrLFdqfBkQio/view?usp=sharing
W Strefie Czytacza pisarze dzielili się swoją wiedzą na temat słowiańszczyzny. Pisarz historyczny Grzegorz Gajek mówił o kobietach w dawnych mitach i legendach, Monika Maciewicz o magicznych środkach ochrony w kulturze słowiańskiej, a Karol Ozga o historii legendą pisanej.
Wojowie, jak na perunicowe święto przystało, stanęli do zawodów w dawnych konkurencjach m.in. w rzucie oszczepem, „zapałką” oraz pojedynkach na miecze i topory. Nie tylko pokazali, jak dawniej walczono, ale pozwolili również dzieciom spróbować swych sił w obronie grodu przy pomocy baloników napełnionych wodą. Osobną konkurencją był turniej łuczniczy.
Dawne rzemiosło, walki, konkursy, gry, wykłady to nie wszystko. Wydarzenie uświetnił białoruski zespół folkowy Javaryna.
Perunica to wydarzenie, które powstało dzięki dofinansowaniu powiatu przemyskiego, a jego organizatorami byli: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Przemyskiej, Wioska Fantasy oraz drużyna rekonstrukcji historycznej Czarny Żmij.