Uroczystości Święta Niepodległości w Przemyślu

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. W Przemyślu uroczystości z okazji święta narodowego odbyły się tradycyjnie pod pomnikiem Orląt Przemyskich. W tym roku świętowano szczególnie bo z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych i zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy. W tym roku również 12 listopada jest dniem wolnym od pracy aby przedłużyć  celebrację dnia niepodległości.

                                                                                                                                                                                                                                    Już od przeszło jedenastu miesięcy obchodzimy jeden z najważniejszych jubileuszy wszystkich Polaków – Jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. I choć tę wyjątkową rocznicę w Przemyślu celebrujemy przez cały rok, to kulminacyjną datą wielkiego święta jest 11 listopada. Już od piątku 9 listopada nasiliły się uroczystości zwiazane z obchodami tak zacnego święta. Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma wraz z Sekretarzem Miasta Dariuszem Łapą oddali hołd Przemyskim Orlętom, składając kwiaty pod ich pomnikiem. Samorządowcy tradycyjnie odwiedzili  także miejscowy Cmentarz Główny, gdzie złożyli kwiaty na grobach Władysława Kramarza, Ireny Benszówny, Orląt Przemyskich oraz na grobie Nieznanego Żołnierza. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w całym kraju odbywają się całe cykle rozmaitych wydarzeń o zabarwieniu patriotycznym. W tym dniu, również w nadsańskim grodzie, w sposób szczególny podziękujemy wszystkim tym, dzięki którym dziś możemy szczęśliwie żyć w wolnym i niepodległym kraju.