VIA REGIA Medyka-Przemyśl

Miasto Przemyśl dołączyło do miejscowości położonych na Drodze św. Jakuba. Stąd do Santiago de Compostela jest 4031 km. – Na słupku w Przemyślu znalazła się muszla, czyli symbol jakubowych szlaków oraz dokładna ilość km, które pielgrzymi muszą jeszcze przebyć. Pomimo mnóstwa  formalności z umieszczeniem słupka,  służby miejskie bardzo przychylnie podeszły do inicjatywy i na przemyskim Rynku odbyło się oficjalne odsłonięcie słupa kilometrażowego którego dokonał Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma.{youtube}YIN_lPL7CdY{/youtube}

Od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba. Mają służyć pielgrzymom, którzy w samotności lub małych grupach  chcą przejść tą trasę w poszukiwaniu  duchowej jedności.

Pragną się modlić i przemyśleć swoje życie, to właśnie przeżycie duchowe jest najważniejsze na tym szlaku. Nie jest to więc szlak turystyczny: jest to raczej szansa na „rekolekcje w drodze”

22 kilometrowa trasa Szlaku Jakubowego z Medyki do Przemyśla stała się ostatnim wysuniętym na wschód odcinkiem Drogi św. Jakuba Via Regia w Polsce. Dzięki niemu trasa o długości 943 km połączyła granicę polsko-ukraińską z polsko-niemiecką. Otwiera to możliwość wytyczenia dalszego ciągu szlaku, już na terenie Ukrainy.