Na Podkarpaciu zmarły dwie osoby zarażone wirusem świńskiej grypy.

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie zmarł pacjent, u którego wykryto wirusa AH1N1 tzw. świńskiej grypy.  To druga śmiertelna ofiara tego wirusa na Podkarpaciu. Pierwszym śmiertelnym przypadkiem był zgon 47-letniej kobiety, doszło do niego w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. Chorą przewieziono do Rzeszowa z Sędziszowa Małopolskiego. Początkowo stwierdzono tam u niej zapalenie płuc, jednak jej stan szybko zaczął się pogarszać. Trafiła na oddział intensywnej terapii, niestety u pacjentki nastąpiło zatrzymanie akcji serca. Reanimacja się nie udała i kobieta zmarła. Obecnie w Centrum Chorób Płuc przebywa dwoje pacjentów z wirusem AH1N1, a na terenie Podkarpacia wykryto go u 34 osób. Dyrekcja szpitala we  współpracy z personelem medycznym uruchomiła procedury zmierzające do wygaszenia ogniska choroby. Wszystkich chorych umieszczono w izolatkach i poddano procesowi leczenia. Wstrzymano przyjęcia nowych pacjentów do Kliniki Kardiologii z Pododdziałem Ostrych  Zespołów Wieńcowych oraz  wprowadzono  zakaz odwiedzin pacjentów  już tam przebywających. Lekarze podejrzewają, że źródłem zakażenia mógł być ktoś odwiedzający chorych. Drugą ewentualnością brana pod uwagę jest, że na kardiologię trafił pacjent, u którego grypa dopiero się rozwijała i w trakcie pobytu zaraził innych hospitalizowanych. W szpitalu została przeprowadzona dezynfekcja oddziałów kardiologicznych oraz zastosowane wzmożone środki higieny osobistej przez personel medyczny tych oddziałów. Dodatkowo od pacjentów, wobec których mogłaby zachodzić jakakolwiek obawa  o nosicielstwo  wirusa tzw. świńskiej grypy, został pobrany materiał do dalszych badań. Szpital w tej sprawie ściśle współpracuje z rzeszowskim sanepidem.

Objawy tzw. świńskiej grypy są podobne jak przy tradycyjnej grypie: brak apetytu, wysoka temperatura, ból gardła, ból mięśni, kaszel, dreszcze. W poważniejszych przypadkach grypy A/H1N1 dochodzą do tego nudności, poczucie dezorientacji a nawet omdlenia. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem, szczególnie po powrocie z miejsc publicznych i środków komunikacji miejskiej. Podczas przeziębienia powinniśmy używać jedynie chusteczek jednorazowych, a jeśli w domu jest osoba chora na grypę, myć ręce po kontakcie z przedmiotami, których dotykał zakażony wirusem.

Z danych Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie wynika, że w pierwszych trzech tygodniach stycznia w naszym województwie na grypę zachorowało 3384 osoby.