ZA POLSKĘ BEZ KOMPROMISÓW – Brygada Świętokrzyska NSZ.

W dniu 18.05.2016 w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej pod hasłem „Za Polskę bez kompromisów – Brygada Świętokrzyska NSZ” odbyło się spotkanie z żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych por. Henrykiem Atemborskim ps. „Pancerny” oraz z Karolem Wołkiem prezesem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.  Spotkanie rozpoczęli organizatorzy z ramienia MNZP dr Grzegorz Szopa oraz Marek Kulpa – KULPA blog społeczny. KW3 „Takie spotkania jak te, potwierdzają i przypominają nam o tym i odpowiadają na pytanie które zadawać powinniśmy sobie często. Kontynuatorami jakiego narodu jesteśmy? Czy narodu utworzonego przez Piasta czy też tego utworzonego w lipcu 1944r. w Lublinie. Jeżeli odpowiemy sobie na pytanie że narodu rozpoczętego przez Piasta to warto zastanowić się co dziś dla Polski robię i jeszcze jestem  w stanie zrobić? Jeżeli stwierdzę że należę do narodu który powstał w Lublinie, narodu bez historii, bez kultury, tradycji, religii to nie muszę robić nic. Zrobią to za mnie zdrajcy tacy jak choćby nawet Ci z pod znaku KOD. Sprowadzą do naszego kraju tych którym zależy żeby Polski nie było.  Natomiast skoro jestem dzisiaj w Muzeum to twierdzę że jestem kontynuatorem tych którzy o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę walczyli i walczą po dziś dzień. I nie jest to PPR, KPP czy PZPR.” – powiedział Marek Kulpa na wstępie.

KW1Środowy wieczór to swoistego rodzaju sztafeta pokoleń w której z jednej strony opowiadał o niej wiekowy już dzisiaj żołnierz a z drugiej zupełnie młody, aktywny i kompetentny człowiek.  Następnie prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek przedstawił krótko rys historyczny formacji wojskowej Wojska Polskiego jakimi były Narodowe Siły Zbrojne oraz genezę powstania Brygady Świętokrzyskiej. Następnie swoją historię życia oraz związek z Brygadą Świętokrzyską opowiedział porucznik Henryk Atemborski ps. Pancerny. Zgromadzeni w tym dniu w Muzeum uczestnicy spotkania usłyszeli o  doświadczeniach, osiemdziesięcioośmio letniego dzisiaj już, gościa z czasów II wojny światowej, oraz poruszającą historię jego życia gdy jako młody chłopak musiał stanąć z bronią w ręku do walki z okupantem o niepodległość ojczyzny a po wojnie o wydarzeniach kiedy przyszło mu zmagać się z przesłuchaniami przez okupantów sowieckich. Przekazał zgromadzonym wiedzę na temu kto przekazał jemu jako młodemu człowiekowi wartości które ukształtowały jego silny charakter i o tym jak przekazuje je dalej.  Słuchacze dowiedzieli się również o obecnej dobrej kondycji Pana porucznika. Usłyszeli też zachętę do dalszej pracy na rzecz naszej Ojczyzny Polski.KW5

Następnie głos zabrał obecny prezes Związku Żołnierzy NSZ Karol Wołek który w sposób profesjonalny  przedstawił czym zajmuje się obecnie Związek, jego podstawowe cele oraz dotychczasowe ciekawe i interesujące inicjatywy i działania. Mówił też o możliwości wstąpienia do Związku oraz o warunkach jakie trzeba spełnić i zasadach jakie trzeba przestrzegać w Związku. Na zakończenie główny organizator spotkania Marek Kulpa wręczył gościom grawerowane pamiątki specjalnie ekskluzywnie wykonane na to spotkanie w podziękowaniu panu porucznikowi za walkę o Polskę bez kompromisów a prezesowi Karolowi Wołkowi życząc tego by Związek pod jego przewodnictwem zawsze dążył do Polski bez kompromisów szczególnie tych zgniłych.

POLSKASpotkanie zgromadziło kilkadziesiąt osób pośród których znaleźli się m.in. Pan Wojciech Koba – syn kapitana Władysława Koby Żołnierza Wyklętego z Jarosławia, Pani Teresa z Bystrzyckich – siostra Cichociemnego byłego Prezydenta Przemyśla Przemysława Bystrzyckiego, Pan dr. Jan Musiał syn żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych oraz sędzia Trybunału Stanu Pan Robert Majka. Wśród uczestników spotkania znalazła się licznie zgromadzona młodzież a wśród nich przedstawiciele koła przemyskiego Młodzieży Wszechpolskiej, 5 Przemyska Drużyna Starszoharcerska, 14 Przemyska Harcerska Drużyna Wodna im. hm. E. Heila, 21 Przemyska Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów, Poczta Harcerska 60 Przemyśl.  Po spotkaniu można było nabyć książki i filmy, wpinki oraz inne gadżety o tematyce patriotycznej i narodowej.  Można było też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Wizyta obu Panów mogła się odbyć m.in. dzięki Restauracji Polanka.

Spotkanie ze wspomnianymi gośćmi nie było jedynymi na podkarpaciu. W tych dniach por. Atemborski z inicjatywy Zdzisława Sobolewskiego odwiedził dzień wcześniej świetlicę w Surochowie oraz jedno z jarosławskich gimnazjów.  Po spotkaniu w Przemyślu goście odjechali do Łańcuta gdzie na drugi dzień odbyli spotkania w Łańcucie i Rzeszowie. Spotkanie które, były kolejną inicjatywą przemyskich narodowców zaowocowało nowymi członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych którzy podpisali deklaracje członkowskie i już niebawem utworzą koła na Podkarpaciu do których wstąpienia już dzisiaj zachęcają nowych członków. Na koniec jak powiedział Marek Kulpa „w ten sposób oferta obozu narodowego poszerza się o kolejną organizację”.