„Zamkowe Teatralia” komedia kryminalna „Pół na pół”

 CZARNA KOMEDIA CIĄGLE NA TOPIE
Nie często na krajowych scenach grane są czarne komedie. Zostały one wyparte przede wszystkim przez anglosaskie farsy, na szczęście nie całkiem. Wojciech Malajkat – reżyser spektaklu – nie poszedł na łatwiznę i nie sięgnął po koleją farsę, ale postarał się o prawa autorskie do czarnej komedii. Dzięki temu widzowie – między innymi w Przemyślu – mieli okazję przeżyć chwile prawdziwej rozkoszy na morderczo śmiesznym przedstawieniu.pol-na-pol-2

SALWY SZCZEREGO ŚMIECHU
Świetnie napisane, błyskotliwe i zabawne dialogi, wyraziście nakreślone postacie, piętrowe kłamstwa, zwroty akcji i mnóstwo humoru. Spektakl opowiada o dwóch przyrodnich braciach (Dominik czyli Piotr Szwedes, z zawodu nauczyciel, ma dość opiekowania się na wpół sparaliżowaną nestorką rodu, która piętnaście lat temu doznała udaru mózgu, z kolei zadłużonemu po uszy Robertowi w tej roli Piotr Polk, zależy na pieniądzach ze spadku), którzy postanawiają pozbyć się swojej matki. Rzeczywistość przedstawiona we współczesnej hiszpańskiej komedii jest o wiele bardziej skomplikowana niż by się mogło wydawać, a historia relacji łączącej braci z matką jest opowiedziana w sposób przewrotny i bardzo śmieszny.pol-na-pol4 Dominik i Robert krok po kroku odkrywają mroczne tajemnice, które tylko potwierdzają, jakim potworem była i jest ich własna matka. Dialogi iskrzą wyrafinowanym humorem, a całość przedstawienia opiera się na świetnej grze aktorów. Celowo przerysowane, groteskowe postacie, zagrane z odpowiednim przymrużeniem oka bawią i nadają spektaklowi niepowtarzalny charakter.

Przedstawienie „Pół na pół” zakończyło jesienną część „Zamkowych Teatraliów”. Zimowa zapowiada się bardzo interesująco o czym informuje Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska: „ZAMKOWE TEATRALIA, których założeniem jest prezentacja różnych gatunków scenicznych m.in.: przedstawień muzycznych, komedii, dramatu i piosenki literacko-poetyckiej odbywają się zawsze na przełomie roku i podzielone są najogólniej mówiąc na dwie części – jesienną i zimową. Pierwsza, jesienna odsłona jest właśnie na półmetku, a więc jest to najlepszy czas na to, aby przynajmniej wstępnie zapowiedzieć drugi, zimowy etap artystycznych prezentacji.pol-na-pol Każda pora roku niesie ze sobą nastroje o innym kolorycie i w związku z tym, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przemyskiej widowni pragnę poinformować, że zimowa, świąteczno-karnawałowa część ZAMKOWYCH TEATRALIÓW będzie obfitować w przedstawienia o odpowiednim, artystycznym klimacie. Na początku nowego, 2017 roku, w ramach ZAMKOWYCH TEATRALIÓW, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK na scenie Zamku Kazimierzowskiego gościć będzie m.in.: Hannę Banaszak, zespół PECTUS, Andrzeja Seweryna, Raya Wilsona. Na zamkowej, przemyskiej scenie nie zabraknie również artystów przemyskich. Więcej szczegółów już wkrótce”.

Tekst i fotografie Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK