Finał projektu ,,Kultura na trzepaku”

Przy ul. Mickiewicza 16, odbył się niecodzienny spektakl, będący finałem projektu „Kultura na trzepaku”. Grupa dzieci i młodzieży zamieszkujących jedno z przemyskich podwórzy przez blisko trzy tygodnie uczestniczyła w niezwykłej przygodzie. Zostali oni zaproszeni do udziału w przedsięwzięciu, którego efektem miała być miniatura teatralna „Ahoj przygodo! ”wystawiona u nich –  na podwórku przy ul. Mickiewicza 16. Zostali zaangażowani nie tylko jako aktorzy, ich rolą było całościowe przygotowanie spektaklu. Jak mogliśmy się przekonać w piątkowe popołudnie – sprostali wyzwaniu.

Teatr S.A.N. zadbał o przygotowanie warsztatu aktorskiego i muzycznego młodych artystów. Stowarzyszenie Kreatywna Pozytywka natomiast przeprowadziła szereg zajęć: krawieckich, ceramicznych, wikliniarskich, plastycznych w czasie których powstały wszystkie elementy spektaklu – od strojów, mozaikowych fal i wieloryba po wielki wierzbowy statek na którego maszt wciągnięto własnoręcznie malowane pirackie flagi. Na podwórku zawrzało od intensywnej, kreatywnej pracy, przerywanej zabawami, tańcem i muzyką.

Przedstawienie wyreżyserowane przez Rafała Paśko przypomniało licznie zgromadzonej publiczności czasy, kiedy trzepak był najważniejszym miejscem spotkań i punktem zaczepienia dla bogatej dziecięcej wyobraźni. W tym przypadku pomógł nam się przenieść na morza po których pływa okręt Piratów z Mickiewicza.

Uwolniona w czasie tego projektu wyobraźnia nie zamyka się jednak tylko w ramach krótkiej miniatury teatralnej. Dzięki „Kulturze na trzepaku” całe podwórko przeszło przemianę. Zmieniło się fizycznie – brama kamienicy pokryta została niecodziennymi wydrukami, a piękne mozaiki i piracki statek na stałe zagoszczą pod tym adresem. Dzieci biorące udział w projekcie doświadczyły, że jeśli tylko zechcą, mogą zmieniać swoje otoczenie. Zobaczyły, jak twórczo
i ciekawie można spędzać czas na swoim podwórku, w swoim gronie. Projekt pozwolił dostrzec szare mury kamienic okalających tę przestrzeń w innym świetle również rodzicom i sąsiadom, którzy aktywnie wspierali  przygotowania do spektaklu.

 

Projekt został zrealizowany przez Martę Katyńską ze Stowarzyszenia Kreatywna Pozytywka oraz Rafała Paśko reprezentującego Teatr S.A.N. dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury
w ramach projektu „Bardzo Młoda Kultura”, którego operatorem regionalnym jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.