Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego

Tegoroczna, dwudniowa edycja Dni Patrona Miasta Przemyśla Świętego Wincentego – według pomysłu dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renaty Nowakowskiej – podzielona została na część patriotyczną (pierwszy dzień), odnoszącą się bezpośrednio do naszych regionalnych i ogólnopolskich korzeni oraz na część jednoznacznie rozrywkową – „Jarmark” – poprzedzoną Mszą Świętą i procesją z relikwiami Patrona Miasta (drugi dzień).

Zgodnie z tym założeniem, w sobotę, pierwszego dnia WINCENTIADY otwarto dwie wystawy: „Przemyśl w rysunku i malarstwie Henryka Lasko” oraz „Obrazy światłem malowane” – fotografia Ewy Gawlik. Otwarciu wystaw towarzyszyły prezentacje wydawnictw „Galicyjskie drogi i bezdroża” oraz „Galicja na józefińskiej mapie topograficznej”. To się odbyło na Zamku Kazimierzowskim. Jeszcze tego samego dnia – ale już na scenie plenerowej w Rynku Starego Miasta – o godzinie 18, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Janusz Hamryszczak dokonał oficjalnego otwarcia tegorocznej edycji święta każdego przemyślanina. Zaraz po tym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, który zaprezentował widowisko taneczne „Ludowe obrzędy weselne”, w repertuarze religijnym zaprezentował się zespół „Bankruci”, a tuż po tym, po raz pierwszy w historii obchodów WINCENTIADY zatańczony został Polonez, taniec, który poprzez swoją dostojność i grację ruchów podkreślił uroczysty charakter tego wydarzenia. Korowód zainicjował Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”, do którego sukcesywnie dołączali wszyscy ci, którym serca biją po przemysku, ci którzy chcieli pokazać całemu światu, że Przemyśl pamięta o swoim Patronie. Efekt był niezwykły. Poloneza zatańczyła imponująca, kilkusetosobowa grupa osób, która w ten sposób zamanifestowała swój regionalny patriotyzm. Po tak spektakularnym przeżyciu zapewne ten „element” wejdzie na stałe do obchodów Dni Patrona Miasta Przemyśla. Ostatnim akcentem tego dnia był seans filmowy. Wyświetleniu kinowej, niemej wersji epickiego poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” zrealizowanej w 1928 roku towarzyszył, ubarwiając muzycznie ten spektakl zespół „Czerwie”.

Drugi dzień WINCENTIADY, jak każdego roku, rozpoczął się od Mszy Świętej w Kościele Franciszkanów w intencji Przemyśla oraz procesji – z relikwiami Świętego Wincentego – ulicami Miasta. Udział w niej wzięły władze miasta i poczty sztandarowe.  O godzinie 12, na scenie plenerowej, na dobry początek wystąpiła Orkiestra Dęta z Medyki. Zaraz po tym, w towarzystwie organizatorów, władz miasta oraz zaproszonych dostojnych gości, Prezydent Miasta Przemyśla Robert Choma dokonał uroczystego otwarcia Jarmarku Świętego Wincentego. Część oficjalną zakończył wykonany na trąbce Hejnał Przemyski. Ludyczny charakter tego dnia odzwierciedlały wszystkie późniejsze wydarzenia. Jako pierwsi wystąpili tancerze Szkoły Tańca „A-Z”, po nich, swoje wokalne umiejętności zaprezentowali młodzi artyści z Klubu działającego przy V Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu oraz Świetlicy „Wzrastanie”. O godzinie 17, na specjalnie wydzielonym miejscu obok Urzędu Miejskiego odbył się spektakl uliczny „Piękna Morylinda” w wykonaniu Teatru Formy z Wrocławia. W tym samym miejscu, po przedstawieniu, przeprowadzony został quiz, swoisty sprawdzian wiedzy ogólnej z nagrodami. Wieczorny blok muzyczny – na scenie plenerowej – rozpoczął występ zespołu „Funky JOBO”. Następnie, jako przerywnik pomiędzy muzycznymi prezentacjami odbył się – drugi już – quiz. Kolejnym zespołem, który wystąpił na plenerowej scenie aby uświetnić WINCENTIADĘ była grupa „4decAdes”.

Na zakończenie, wieńcząc dwudniowy blok atrakcji i gromadząc ogromne morze ludzkich głów aż po horyzont, wystąpiła niekwestionowana gwiazda muzycznych scen – zespół CUGOWSCY.

Dodatkowo, podczas Dni Patrona Miasta Przemyśla odbywały się zabawy oraz animacje dla dzieci. Nie zabrakło także  – tradycyjnie już – punktów z jadłem i napitkiem oraz straganów, które oferowały okolicznościowy asortyment towarów.

ORGANIZATORZY:
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
Gmina Miejska Przemyśl
Klasztor Franciszkanów w Przemyślu

Sponsorzy:
Getin Bank
Inter Broker
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu
Media Markt
EPSON
PGE Energia Odnawialna SA
ASTRA
Progres
Margherita Pizzeria
Pub Piwiarnia Warecka
Diamond Club
Alior Bank
Zakład Usług Komunalnych w Przemyślu
Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Przemyślu

Patronat medialny:
Życie Podkarpackie                                               
Toya Przemyska telewizja kablowa
TVP 3 Rzeszów
TV Podkarpacka
Gazeta Codzienna Nowiny
Polskie Radio Rzeszów
Radio Fara
Niedziela Przemyska
Nowiny gazeta codzienna
Miesięcznik Nasz Przemyśl

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK składa serdeczne podziękowania dla Partnerów, Sponsorów i Patronów Medialnych za pomoc i okazaną życzliwość w przygotowaniach prestiżowej dla naszego miasta imprezy jaką jest WINCENTIADA.

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński