Wirtualny Festiwal Derenia w Bolestraszyckim Arboretum

Po raz kolejny  jednak w wyjątkowych okolicznościach odbył się Międzynarodowy Festiwal Derenia. Tym razem ze względu na sytuację związaną z covid 19 jedynie w wersji wirtualnej.

Festiwal umożliwia popularyzację wiedzy o dereniu jadalnym, jego uprawie, rozmnażaniu, wymaganiach hodowlanych oraz jego właściwościach i zastosowaniu. W tym roku zaproszeni naukowcy i prelegenci za pomocą nośników elektronicznych spotykają się z Państwem poprzez internet. Taka formuła ma swoje dobre i złe strony. Mnogość informacji zawarta w pięciu filmach pozostanie z nami na wiele lat, to ta dobra strona. Natomiast  ta zła to brak spotkania na terenach ogrodu w Bolestraszycach, brak dialogu z naukowcami .

Festiwal jest potocznie nazywany dożynkami owocowymi dlatego filmy nie opowiadają jedynie o dereniu choć o nim jest najwięcej informacji ale również o jabłkach i innych owocach zbieranych w sadach Bolestraszyckiego Arboretum.

Owoc derenia jest zasobny w makro i mikroelementy, a   najstarsze jego krzewy rosną w starych ogrodach dworskich m.in. w Arboretum .

Podczas wirtualnego festiwalu prawie wszystko kręciło się wokół tej rośliny – wprawdzie nie można było w tym roku spróbować owoców różnych odmian derenia, wszelkiego rodzaju dereniowych przetworów, kompotów, soków, dżemów, ciast, pączków, nalewek, derenia kiszonego oraz wielu innych przysmaków. Można było natomiast usłyszeć w filmach wiele ważnych informacji przekazanych przez naukowców, lekarzy, plantatorów .

Ten szczególny inny w tym roku okres jesieni w Arboretum to okazja by z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego jedynie zakupić sadzonki derenia, jabłoni i gruszy, zwiedzić kolekcje pomologiczne, skosztować i nabyć tradycyjne produkty z derenia, produkty które Arboretum przygotowuje we własnym zakresie od wielu lat. Galaretki, drzemy, soki czy inne specjały z derenia są dostępne w ciągłej sprzedaży w kasie przy bramie wejściowej do ogrodu. Kiedy jesteśmy ograniczeni przez pandemię możliwości obcowania z kulturą, spacer po alejkach jest prawdziwą przyjemnością, jest to niesamowicie klimatyczne miejsce, które warto odwiedzać o każdej porze roku. Filmy z wirtualnego festiwalu pozostawmy sobie na jesienne i zimowe wieczory, pomogą nam zgłębić wiedzę na temat tego zapomnianego, niedocenianego owocu w naszych współczesnych kuchniach.